Євросоюз планує укласти торговельні угоди з країнами по всьому світу 2 трлн євро, намагаючись уникнути дедалі більшого впливу з боку США на тлі погрішення економічних відносин
Про це пише Bloomberg.
Марош Шефчович, головний представник ЄС на торговельних переговорах, 14 квітня вирушить до Вашингтона, щоб обговорити можливість зниження тарифів на європейський експорт у розмірі 380 млрд євро, введених Дональдом Трампом.
За словами джерел видання, паралельно з переговорами ЄС активізував зусилля, спрямовані на укладення угод про вільну торгівлю в інших країнах, оскільки чиновники вважають, що зв’язки зі США ніколи не повернуться до статус-кво.
Згідно з даними, зібраними блоком, ЄС вже має найбільшу мережу торговельних угод у світі, що охоплює близько 75 партнерів і понад 2 трлн євро товарообігу. Але диверсифікація від США є непростим завданням – трансатлантична торгівля товарами та послугами досягла 1,6 трлн євро у 2023 році.
“Європа продовжує зосереджуватися на диверсифікації своїх торговельних партнерств, взаємодіючи з країнами, на які припадає 87% світової торгівлі і які поділяють нашу прихильність до вільного і відкритого обміну товарами, послугами та ідеями”, – заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, маючи на увазі відсоток світової торгівлі, який не включає США.
Співрозмовники виданні зазначили, що Європейська Комісія, яка займається торговими питаннями ЄС, останніми тижнями закликає лідерів країн блоку приєднатися до торговельного порядку денного і прискорити процес затвердження угод.
Так, за останні місяці ЄС просунувся в торговельних переговорах з Об’єднаними Арабськими Еміратами, Малайзією, Індонезією, Таїландом, Індією та іншими країнами. Також активізувалися переговори між ЄС та Великою Британією щодо угоди про перезавантаження відносин після Brexit.
Найбільша торговельна угода, яку прагне укласти ЄС, – з південноамериканським блоком MERCOSUR, до якого входять Аргентина, Бразилія, Парагвай і Уругвай. Угода з MERCOSUR спрямована на створення інтегрованого ринку з 780 млн споживачів у Європі та Латинській Америці.
Мита США проти всіх країн
Дональд Трамп 2 квітня оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.
Міністр фінансів США Скотт Бессент закликав країни, проти яких запровадили мита, не вживати негайних заходів у відповідь: він вважає, що це спричинить ескалацію.
Згодом президент США оголосив надзвичайний стан, щоб “підвищити конкурентоспроможність, захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку”.
Однак за добу після того, як Трамп запровадив нові мита, статки 500 найбагатших людей світу сумарно зменшились на 208 мільярдів доларів.
Згодом британська компанія Jaguar Land Rover заявила про припинення постачання своїх автомобілів до Сполучених Штатів на місяць унаслідок введення президентом Дональдом Трампом 25-відсоткового мита. Аналогічне рішення ухвалили в Audi.
Водночас 7 квітня Трамп оголосив, що в разі, якщо Китай не скасує свої тарифи у розмірі 34% до 8 квітня, США введуть нові, ще більші мита на китайські товари.
Того ж дня Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС запропонував США нульові тарифи на промислову продукцію після запровадження Трампом мит.
Натомість Трамп заявив, що Євросоюз задля отримання відстрочки від запроваджених ним тарифів повинен закупити американську електроенергію на суму 350 млрд доларів.