ЄС добре влаштувався з українськими мігрантами, – економіст.
Українці це є чудовий капітал, ресурси та великі можливості для Європейського Союзу
Про це в ефірі Еспресо заявив доктор економічних наук та голова Advanter Group Андрій Длігач.
“Уявіть собі, що більше 80% українців працездатного віку працевлаштувалися у Польщі. Понад 60 000 бізнесів відкрито в Польщі. За останніми підрахунками, якщо в 2023-му році українці забезпечили 0,9% економічного зростання, зростання ВВП в Польщі, то в 2024-му році вже від 1,5% до 2,5% – це українці. Ну хто відпустить такий капітал?”, – сказав він.
На його думку, поляки чудово розуміють, що якщо вони будуть якось тиснути на українців, то українці приїдуть не в Україну, а в Німеччину.
“Бо Німеччина пилососить зараз українців. Українці є чудовий капітал, ресурси, великі можливості для Європейського Союзу. Це зрозуміло і по тому, які пропозиції робляться українцям – переїздити в Україну, тим, на хто соціальному забезпеченні. Це стимули насправді не переїздити, а стимули працевлаштовуватись. Школи розвиваються дуже активно, і українські школи, і адаптація дітей в школах місцевих. Ми теж постійно моніторимо цю ситуацію. Коротше кажучи, Європейський Союз дуже добре влаштувався з українцями”, – зазначив Длігач.
Економіст вважає, що це питання до нас самих.
“Чому ми досі не створили в Україні такі умови, при яких українцям краще було б повертатися. І мова не про сховища, не про не про школи, а про дві ключові обставини. Це навіть не робота. Робота є в Україні. І зарплати вже польські в Україні. Питання номер один: це перспективи, гарантії, розуміння, що буде далі в Україні. Взагалі, які плани України, як ми збираємось розвиватися. Цього немає. Немає в українців відчуття і відповідно, немає сигналів від держави і немає віри”, – наголошує він.
Длігач вважає, що держава має звернути увагу на це.
“А друге, що нам потрібно. Нам потрібно створити умови для розкриття талантів, ведення бізнесу в Україні краще, не тільки в Європі, взагалі у світі. Ми маємо так зараз побудувати і податкову систему, і систему регуляторну, щоб українець і не тільки українець, будь-який талант зі світу знав, що в Україні найкраще місце, найкраща дерегуляція, найкращі можливості, найкращий доступ до капіталу, найкращий захист з боку держави правовий, будь-який. Ось це ми маємо зробити, не відкладаючи. Це точно не належить до непопулярних реформ. Ці реформи можуть бути непопулярні тільки у корупціонерів, тільки у тих злочинців, які продовжують займати владні кабінети”, – підсумував економіст.