Удар по Сумах нагадує тактику росіян у Сирії. Акценти світових ЗМІ 16 квітня

Удар по Сумах нагадує тактику росіян у Сирії. Акценти світових ЗМІ 16 квітня 1

У фокусі міжнародних видань – яку тактику підтримує Росія обстрілюючи мирні українські міста, а також, коли очікувати підписання угоди про корисні копалини

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 16 квітня.

Удар по Сумах – класична тактика росіян перевірена у Чечні, Сирії та Україні 

Удар по Сумах нагадує тактику росіян у Сирії. Акценти світових ЗМІ 16 квітня 2

Атака росіян на Суми 13 квітня 2025 року, Фото: ДСНС України

 

У The New York Times написали репортаж із Сум, назвавши його: “У нас немає ні дня, ні ночі спокою”. Відзначаючи, що жителі українського міста, яке постраждало у Вербну неділю, майже не сподіваються на припинення вогню, наголошуючи, що це їхня “щоденна реальність” – обстріли. 

Американські журналісти пишуть, що атака в Сумах підкреслює безперервну напругу в країні, де мирне населення потерпає від частих обстрілів. Тому мешканці прифронтових міст і сіл живуть у постійному страху, а інфраструктура зазнає дедалі більших втрат. 

У Politico пишуть, що Вашингтон знає про цю тактику Росії щодо обстрілів цивільних в українських містах. Адже коментарі Дональда Трампа щодо найсмертоноснішого російського удару по Україні цього року, який стався в Сумах, помітно контрастують не лише із заявами президента України Володимира Зеленського, але й із позицією його власного спеціального посланника Кіта Келлога. Останній без вагань засудив атаку, заявивши, що вона “перетинає будь-які межі пристойності”. 

Кремль категорично заперечує навмисні атаки на цивільне населення, хоча такі дії є військовими злочинами за міжнародним правом. Проте численні задокументовані випадки російських ударів по лікарнях, школах, пологових будинках, театрах і житлових кварталах свідчать про протилежне. Це не випадковість, а частина усталеної військової стратегії Москви, яка спирається на залізний кулак, а не на спроби завоювати довіру чи симпатії, відзначають у Politico.

Як зазначали американські військові ще у 2022 році, Росія свідомо цілила по цивільній інфраструктурі, щоб завдати шкоди населенню, посіяти паніку та зламати волю українців до опору.

Ця стратегія простежується не лише в Україні. Росія застосовувала подібні методи в Сирії, де тактика “подвійного удару” – повторний удар після паузи, спрямований на ураження рятувальників і медиків – стала сумнозвісною. У Сумах у Вербну неділю друга ракета влучила через п’ять хвилин після першої, що є класичним прикладом цієї розрахованої жорстокості. Аналогічні дії Росія вчиняла в Алеппо та Ідлібі, атакуючи ринки, лікарні та житлові райони, а також під час війни в Чечні, коли бомбардування зруйнували Грозний у 1999 році, змусивши тисячі людей тікати.

Тому удар по Сумах не був аномалією. Росія систематично атакує енергетичну інфраструктуру України, прагнучи залишити міста без світла, тепла та води, особливо взимку. Москва виправдовує свої дії, стверджуючи, що “цілить по військових об’єктах”. Проте такі виправдання є стандартною риторикою Кремля, яка суперечить фактам і повторюється від Сирії до України. 

, уникаючи прямої критики Кремля, ймовірно, прагне зберегти дипломатичну дистанцію, сподіваючись на мирні переговори. Однак дії Росії, включно з порушенням домовленостей про припинення вогню, свідчать, що Володимир Путін не зацікавлений у компромісах, констатують у Politico.

Угоду про корисні копалини можуть фіналізувати цього тижня

Удар по Сумах нагадує тактику росіян у Сирії. Акценти світових ЗМІ 16 квітня 3

і Дональд Трамп, Фото: Getty Images

 

Тим часом у Bloomberg пишуть, що пом’якшили риторику до України щодо угоди про корисні копалини. За їх даними, після раунду переговорів у Вашингтоні минулого тижня адміністрація президента Дональда Трампа зменшила свою оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабного вторгнення Росії, з 300 мільярдів доларів США до приблизно 100 мільярдів доларів. Це наближає до оцінки України, яку вони мають – понад 90 мільярдів доларів. 

США прагнуть укласти цю угоду про розподіл прибутків від майбутніх українських інвестиційних проєктів, включаючи корисні копалини та інфраструктуру, як компенсацію за минулу допомогу. Однак Україна прагне кращих умов і відмовляється визнавати минулу допомогу США боргом. У виданні зазначають, що Україні тепер треба діяти особливо обережно. Поки переговори тривають, і потенційна угода можлива вже цього тижня, кажуть у Bloomberg. 

У Politico стверджують, що цього тижня очікується, що держсекретар США Марко Рубіо та спецпосланник президента Трампа Стів Віткофф відвідають Париж. Віткофф зустрінеться з президентом Франції Еммануелем Макроном, а Рубіо – з міністром закордонних справ Жаном-Ноелем Барро. Обговорюватимуть Україну, Іран та торговельні відносини на тлі погроз Трампа щодо тарифів. 

Зустріч Віткоффа з Макроном відбудеться після його недавніх переговорів із Путіним про припинення вогню в Україні, які не принесли прориву. Макрон просуває європейські ініціативи щодо гарантій безпеки для Києва, включно з можливим розгортанням сил у разі перемир’я. Питання тарифів, після 90-денної паузи, оголошеної Трампом, також буде ключовим.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності