У ВР розповіли про пріоритети при створенні фонду соціального житла для потреб ВПО

Добудова або реконструкція обʼєктів нерухомості, які можна буде використовувати як житло соціального призначення для потреб ВПО і загалом громадян, які потребують покращення житлових умов, коштуватиме щонайменше вдвічі менше ніж будівництво такого житла з нуля. Інвентаризацію таких обʼєктів в Україні вже розпочали.

За її словами, формування фондів соціального житла має відбуватися на найближчому до громадян місцевому рівні зусиллями ОМС. Такий підхід заклали і в проєкт закону щодо нової житлової політики – законопроєкт №12377, який незабаром розглядатимуть у сесійній залі у першому читанні. Громади можуть планувати розвиток житлових фондів уже зараз, під час розробки місцевих стратегій та містобудівної документації.

У представників уряду, зауважила Шуляк, є ідеї централізованих проєктів з будівництва соціального житла, але дешевшим та ефективнішим способом є інвентаризація наявного житла і нерухомості, придатної для переобладнання. Згадайте про будівлі, що простоюють, зокрема ті, які перебувають у державній та комунальній власності.

“Наприклад, реконструкція будівлі площею 5 тис. кв. м, за орієнтовними розрахунками, може коштувати 25-95 млн грн, а зведення такого будинку – 205 млн грн (спираючись на прогнозовану вартість будівництва житла від Агентства відновлення, яка становить 41 тис. грн за кв. м). Інвентаризація дозволить ефективніше використати ресурси і дасть нове життя старим будівлям”, – підкреслила Шуляк.

Вона пояснила – відповідне законодавство в Україні вже діє: кілька місяців тому був ухвалений закон 4080-IX, що передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. Деякі громади вже почали інвентаризацію проблемної власності: об’єктів з невстановленими власниками, майна підсанкційних осіб та колаборантів, занедбаних шкіл, садочків, лікарень та недобудов.

Водночас, Шуляк зауважила, що держава вже має успішний досвід проведення інвентаризації такого плану. Перед війною у такий спосіб провели інвентаризацію об‘єктів соціальної інфраструктури – недобудованих шкіл, садочків тощо.

“Після її проведення всі об’єкти ми поділили на декілька категорій: із високим ступенем завершеності — понад 70%, далі йшли об’єкти, зведені на 50-70%, та ті, будівництво яких тільки розпочалося (готовність до 50%). З них ми виділили ті, які мали високий ступінь завершеності, потім порахували вартість їх добудови, внесли в плани, виділили фінансування із державного та місцевих бюджетів, проконтролювали виконання усіх процесів по будівництву та здали в експлуатацію 114 дитячих садочків та 119 шкіл. Такий же підхід потрібно використовувати і з об‘єктами житлового будівництва. Як показала практика, він ефективний. Тож потрібно зобов’язати органи місцевої влади розпочати саме з інвентаризації усіх довгобудів”, – наголосила Шуляк.

Вона підкреслила, що у кращому випадку 50% українських територіальних громад володіють вичерпною інформацією щодо кількості майна, яке у них на балансі. Не проведена належним чином інвентаризація комунальної власності підживлює корупцію і унеможливлює швидше запровадження механізму соціального житла.

Джерело

ВПОКомуналка