Країни НАТО не зможуть досягнути норми по витратах на оборону на рівні 5% від ВВП у найближчі роки. Хоча окремі країни можуть виконати цей перспективний норматив. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Микола Гаврись, кандидат економічних наук, директор АФ «Позитив» (Харків), – “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною”.
Відповідно до відкритих даних, за підсумками 2024 року витрати США на оборону усе ще становлять майже дві третини (65,6%) від сукупних витрат усіх країн НАТО, хоча номінальні витрати інших членів останнім часом зростають швидшими темпами. Для порівння, ще 2018-го це було 69,1% сукупних витрат.
“ВВП США теж більший, ніж ВВП усіх інших членів, разом узятих, хоча до Альянсу входять ще п’ять країн із першої десятки за цим показником, але тут різниця менш як у півтора разу, тоді як за витратами на оборону вона майже двократна. Отже, США дійсно витрачають на оборону більше, ніж союзники, і мають право критикувати їх”, – пише автор.
Найгірші показники демонструють Бельгія, Канада, Італія, Люксембург, Португалія, Словенія і Іспанія, які за «дивним» збігом обставин не мають спільних кордонів із РФ, хоча і у них, крім Канади, динаміка позитивна.
Серед лідерів за показником витрат у відсотках від ВВП маємо, крім США, Польщу, Естонію, Латвію, Литву і Грецію. І якщо у останньої пік витрат припав на 2021–2022 роки і пов’язаний, швидше, з конфліктом із Туреччиною, то інші чотири країни є очевидними «кандидатами» для подальшої російської агресії.
“На жаль, наші великі друзі, країни Балтії, з об’єктивних причин є одними з найменших економік НАТО і фізично не здатні без допомоги союзників чинити серйозний опір потенційній агресії. Хоча в їхній сміливості і небажанні знову опинитися під російською окупацією ми можемо бути цілком впевнені.. Єдиним із російських сусідів, хто дійсно серйозно ставиться до загрози і потенційно здатний буде чинити гідний опір, є Польща”, – пише автор.
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.