Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони мають право на допомогу від держави.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли про особливості продовження виплат вагітним жінкам.
Відповідно до п. 13-4 Порядку надання допомоги на проживання ВПО, виплата допомоги призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги вагітній жінці після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності – для жінок, яких віднесено до I-IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).
С заявою можна звернутися у:
- орган соціального захисту населення (ОСЗН);
- ЦНАП;
- до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Можливість продовження виплат онлайн на сьогодні не передбачена. Для отримання виплат варто відповідати майновим критеріям.
Які документи потрібні для продовження виплат
- Заява про надання допомоги на проживання ВПО (видається уповноваженим органом до заповнення на місці;
- медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» або довідка лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка.
Вимога надати інші документи є незаконною. У особи не мають права вимагати документи, що підтверджують час переміщення, факт працевлаштування, доходи членів сім’ї, документи, що підтверджують форму навчання старших дітей (за їх наявності) тощо.
Законодавець чітко визначив перелік документів, які має надати вагітна.
На який період продовжуються виплати
На шість місяців із місяця звернення із заявою (тобто допомога ВПО за цією підставою виплачується 2,5 місяці до пологів і 3,5 місяці після).
Чи зможе жінка після пологів претендувати на продовження виплат на себе та дитину
Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку, допомога призначається дитині, яка народилася у ВПО, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.
Відповідно до п. 15-1 Порядку, якщо у складі сім’ї, якій призначено допомогу, відбулися зміни, зокрема народилася дитина, розмір допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім’ї з місяця, в якому таку заяву було подано.
Отже, допомога не буде призначена дитині і не буде продовжена матері автоматично. Для цього слід звертатися із заявою.
При подачі заяви на призначення/продовження виплат після народження дитини, рішення про таке призначення/продовження буде прийматися за умови відповідності сім’ї ВПО сукупності критеріїв:
- факт переміщення з 1 січня 2022 р. з територій з Переліку та (або) знищення / пошкодження до ступеня непридатності до проживання житла;
- середньомісячний сукупний дохід (він не має бути більший за 9444 грн на місяць на одного отримувача допомоги у такій сім’ї);
- загальні майнові критерії;
- зайнятість інших дорослих працездатних членів сімʼї.
Водночас, рішення про продовження виплат буде прийняте на тій підставі, що у складі сім’ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Нагадаємо, хто з ВПО отримуватиме виплати з 1 листопада. Держава надає грошову допомогу переселенцям.
Джерело