Викуп орендованого майна – влада на місцях досі схильна продавати активи за бесцінь
Левова частка активів вибуває з комунальної власності через викуп орендованого майна. Це спосіб не можна назвати а ні прозорим, а ні конкурентним. Transparency International Ukraine проаналізували результати приватизації в 82 містах і виявили, що бюджети цих міст могли недорахуватися понад 552 млн гривень через продаж майна в позаконкурентний спосіб. Про це пише Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine в стаття – “Міста втрачають сотні мільйонів від неконкурентної приватизації. Що робити?”
Починаючи з 2019 по поточний рік включно понад третину (35%) усіх приватизованих об’єктів комунальної власності, які аналізували в дослідженні, було придбано через механізм викупу орендованого майна. При цьому ціна продажу таких об’єктів була лише трохи більше чверті від загальної вартості усіх приватизованих об’єктів.
Така диспропорція свідчить про те, що економічний ефект від застосування механізму викупу у порівнянні з приватизацією через аукціони є, як мінімум, низжчим.
Відповідно до дослідження, у 19 містах, зокрема Кропивницькому, Ужгороді, Запоріжжі, Сумах, Одесі, Дніпрі, викупу надавали перевагу над аукціонами, а у трьох містах (Горішніх Плавнях, Світловодську, Чорноморську) всі об’єкти були приватизовані в такий спосіб.
Варто зазначити, що середня вартість об’єктів, проданих на аукціонах, була вищою на 45%, ніж ціна продажу через викуп.
Іншими словами, українські міста з 2019 року могли потенційно заробити ще 552 млн гривень від приватизації комунального майна.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.