Фізичні особи-підприємці та юрособи, які є платниками єдиного податку третьої групи, зовсім скоро мають вперше сплатити військовий збір
Загалом військовий збір (ВЗ) був запроваджений ще 2014 року як тимчасовий захід у відповідь на російську агресію та з метою підтримки національної оборони.
Цей внесок отримується з доходів фізичних, юридичних осіб та бізнесу задля зміцнення оборонного потенціалу країни. Його мета – не просто формальне поповнення бюджету, а збільшення фінансування тих, хто сьогодні захищає незалежність України.
Якщо ФОПи, які перебувають на загальній системі оподаткування почали сплачували ВЗ “за себе” ще у 2015 році, то до 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування, не були зобов’язані його сплачувати. Однак після підписання Президентом наприкінці листопада 2024 року законопроєкту 11416-д (Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану №4015-IX), ситуація кардинально змінилася. Відтепер такі підприємці офіційно стали платниками військового збору, і мають враховувати це під час власних розрахунків.
Коли ФОП повинні сплатити вперше військовий збір за себе у 2025 році?
Відповідно до нових норм, з 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування, мають самостійно сплачувати військовий збір.
Якщо перший такий платіж ФОПи 1 та 2 групи мали провести ще до 20 січня 2025 року, то для ФОП 3 групи діють дещо інші дати (10 днів з моменту граничного терміну подачі декларації) . Тож, вони мають здійснюють першу сплату за підсумками І кварталу 2025 року — до 20 травня 2025 року . Фактично, періодичність сплати залежить від групи платника. Про це пише Taxer.
Який розмір військового збору для ФОП 3 групи та як звітувати щодо сплати?
Ставка військового збору для фізичних осіб-підприємців 3 групи дорівнює 1% від доходу. Проводити таку сплату необхідно один раз на квартал, у ті ж строки, коли підприємець сплачує єдиний податок.
Якщо говорити про звітність, тут все досить просто, адже інформацію про сплату військового збору необхідно буде вносити до податкової декларації, яку подають у встановлені законодавством терміни. Оновлена форма податкової декларації з рядком щодо сплати військового збору, вже відображається в електронному кабінеті платника податків.
Як сплатити військовий збір у 2025 році?
Насправді, існує декілька популярних шляхів для сплати податку. Реквізити можна знайти через Електронний кабінет платника, офіційний сайт ДПС України або портал Державної казначейської служби.
Один із найбільш поширених та професійних способів – це знайти реквізити за допомогою сайту Державної податкової служби, адже саме цей спосіб гарантує найбільшу точність та актуальність інформації:
- перейдіть на сайт ДПС;
- знайдіть розділ “Рахунки для сплати платежів” та оберіть свою область;
- натисніть на перший пункт, де йдеться щодо реквізитів рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного та місцевих бюджетів;
- завантажений Excel-файл необхідно відкрити та через пошук знайти код “11011700”.
Саме цей код відповідає за сплату ВЗ для фізичних осіб-підприємців. Тому, у цьому ж рядку ви знайдете найменування установи (отримувача), рахунок та інші необхідні дані для оплати податку.
Чи є штрафи за несвоєчасну оплату військового збору?
У 2025 році фізичні особи-підприємці нестимуть відповідальність, якщо не сплатять ВЗ або зроблять це із запізненням згідно з нормами Податкового кодексу України. Порушення строків чи обсягів платежу тягне за собою накладення штрафів і пені.
Що стосується ФОПів 3 групи, то для них передбачено такі штрафи:
- якщо платіж здійснено із затримкою до 30 днів – штраф становить 5% від суми податку;
- якщо затримка у сплаті військового збору більш ніж 30 днів – штраф зростає до 10%.