Проблема допомоги громад фронту залишається вкрай актуальною протягом усіх трьох років повномасштабного вторгнення. На жаль, ця тема стала приводом не лише для серйозної дискусії, а й для маніпуляцій із боку центральної влади. Центр розвитку інновацій спільно з громадською ініціативою «Голка» дослідив, як місцева влада фінансувала потреби фронту за відсутності «військового» та «силового» ПДФО, який громади недоотримали з держбюджету наприкінці 2023-го та у 2024 році, а також як громади забезпечували відбудову після ворожих ударів.
Але навіть після того, як у місцевому бюджеті де-факто не залишилося коштів, передбачених на функцію оборони, громадяни однаково пікетували органи місцевого самоврядування з вимогою виділяти більше коштів на підтримку ЗСУ.
Один з архітекторів децентралізації, експерт Юрій Ганущак пояснює, що в держави має бути розподіл функцій між національним і місцевим рівнями влади і на виконання цих функцій кожен рівень повинен мати відповідне фінансування:
«Оборона — це справді функція держави. Однак, на мою думку, сама держава не справляється з цією функцією. Місцеве самоврядування гнучкіше. Тому логічно було б за нинішніх екстремальних умов дозволити місцевому самоврядуванню підставити плече державі. Для цього держава має залишити ПДФО з усіх платників місцевому самоврядуванню».
Як розподіляти цей ПДФО — питання дискусійне.
Хто повернув найбільше коштів до держбюджету?
Заступник директора Центру розвитку інновацій з питань аналітики та ІТ Михайло Лейченко, команда якого займалася збором та обробкою даних, пояснює: «Справді, оборона — це функція держави, й кошти на неї мають бути саме в держбюджеті. Але дані, які ми зібрали та проаналізували, свідчать про те, що громади й далі допомагають фронту усувати наслідки збройної агресії. І це зрозуміло. Нацбезпека зараз — це цінність для всіх».
З огляду на дані, які надали громади, найбільше допомогла силам оборони за три квартали 2024 року Дніпропетровщина — майже 786 млн грн пішло з місцевих бюджетів.
Одещина посідає друге місце. Тут витрати сягнули 586 млн грн.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан наголошує, що з початку повномасштабної війни міжнародні експерти назвали одним із чинників перемоги місцеве самоврядування та реформу децентралізації, що створила унікальну систему з понад тисячею джерел підтримки ЗСУ: «За майже три роки навіть попри вилучення державою «військового» та «силового» ПДФО, системне недофінансування делегованих повноважень (освіти, медицини, соцзахисту) та вилучення коштів реверсної дотації муніципальна влада сформувала унікальну систему допомоги військовим за трьома напрямами. Перший — допомога підрозділам, сформованим або розташованим у конкретній громаді. Другий — допомога військовим, які пішли в армію з цієї громади. Третій — будівництво фортифікаційних споруд у співпраці з військовими адміністраціями. Допомогу органи місцевого самоврядування надають системно всупереч постійному намаганню окремих представників державної влади унеможливити її. Водночас муніципалітети й далі забезпечують мешканців громад послугами, організовують життя ВПО та релокацію бізнесу та допомагають військовим. Саме тому всі акції минулого року, спрямовані проти органів місцевого самоврядування, провалені. Бо активні справжні лідери громад і громадянського суспільства бачать визначальне значення місцевого самоврядування у збереженні України. Муніципалітети допомагають військовим, реалізуючи фактично статтю 17 Конституції України. Водночас у цій статті наголошено, що захист суверенітету й територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави. Та прямо визначено, що саме «держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей». Що цілком відповідає унітарності України, визначеній статтею 2 Конституції».
Варто зазначити, що в даних, які вдалося зібрати за три квартали минулого року, не досліджували, скільки коштів було витрачено на роботу надзвичайників, допомогу сім’ям військовослужбовців тощо. Обраховували тільки кошти на допомогу силам оборони. Тому суми допомоги насправді є більшими.
Якщо проаналізувати суми, що їх громади повернули з місцевого бюджету у вигляді субвенцій на підтримку сил оборони саме до державного бюджету для подальшого розподілу, то рейтинг очолює Київ. Зі столичного бюджету до державного, згідно з планами міста, мало надійти за минулий рік понад 4,4 млрд грн.
Водночас киянин Сергій Огородник, журналіст, який висвітлював діяльність Київради в Русі ЧЕСНО та з перших днів повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року пішов на фронт, пояснює: з огляду на те, що функція забезпечення оборони належить державі, місцева влада не зможе закрити всіх потреб: «Тут є різні рівні: тактичний і стратегічний. Рівень тактичний — це коли місцеві громади здатні закуповувати РЕБ і дрони, аби частково перекрити потреби фронту. Та що буде, коли одна громада «своїх» бійців забезпечить дронами, а інша — ні? Якщо ж говорити про стратегічний рівень, то чи здатна хоч якась громада «потягнути» завод із виготовлення набоїв чи розроблення новітнього озброєння?».
На початку року ZN.UA писало, що Міноборони внесло до Кабміну постанову щодо виплат військовослужбовцям із місцевих бюджетів.
Але ця ініціатива прямо порушує принцип рівності громадян, зокрема військовослужбовців. Адже військові зі спроможних громад отримають по 100, 400 тис. грн, а військові з бідних неспроможних громад — ні. Але це — тема для окремої розмови.