Народна депутатка України, членкиня Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Ірина Фріз зазначила, що вже зараз потрібно визначитися з ключовими аспектами угоди про копалини, її форматом і механізмами реалізації
Таку думку вона висловила в етері Еспресо.
“У будь-якому випадку така глибока угода потребуватиме ратифікації Верховною Радою. Але ВРУ була усунута президентом і урядом від процесу підготовки цієї угоди. Відповідно, питання про те, що саме буде укладено і які директиви для цього використовуються, стане ключовим під час обговорення угоди в парламенті”, – зазначила Фріз.
Варто розділяти так звані угоди про копалини, зауважила нардепка. Адже перша угода так і не була підписана і мала більше декларативний характер. Це, скоріше, був меморандум про подальші відносини, які передбачалося розширювати через додаткові угоди, детально опрацьовані в майбутньому.
“Цей меморандум, який так і не був підписаний, наразі трансформувався у другу угоду, яка є досить небезпечною, оскільки може призвести до кабальних умов для України. Відповідальність за цю угоду лежить виключно на президенті, його оточенні, а також на Кабінеті Міністрів. Адже парламент був усунутий як під час підготовки першої декларативної угоди, так і під час роботи над цією другою угодою, яка містить десятки сторінок, додатків і деталей”, – повідомила вона.
Відомо, що Верховна Рада намагалася викликати Сибігу для отримання відповідей, але він уникає цього, посилаючись на зайнятість або відрядження. Таким чином, народні депутати не володіють повною інформацією про зміст цих пропозицій чи домовленостей на поточному етапі, каже Фріз.
“Разом із тим, Ярослав Железняк оприлюднив проєкт однієї з версій, а можливо, навіть остаточної версії угоди. Це викликає серйозні занепокоєння, адже демонструє, що шлях, яким рухаються у цьому питанні, є небезпечним для нашої держави. Тому необхідно включати критичне мислення та адекватно реагувати на всі виклики, захищаючи національні інтереси. Не можна поступатися важливими аспектами лише заради досягнення якихось майбутніх результатів”, – резюмувала вона.
Угода про копалини
Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.
28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.
Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 28 березня міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт Угоди від США щодо корисних копалин, Україна формує свою позицію.
Згодом Зеленський прокоментував новий американський проєкт угоди про українські рідкісноземельні мінерали та розповів, що в ньому зʼявилися речі, які раніше сторони відкидали.
31 березня президент США Дональд Трамп сказав, що український лідер хоче відмовитися від важливої угоди щодо корисних копалин.
Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.
4 квітня Зеленський заявив, що наступного тижня юристи представлять йому основні пункти українського драфту угоди про рідкісноземельні мінерали зі США.