Голова Нацбанку Андрій Пишний ще не отямитися від того, що був відсутнім на засіданні РНБО під час накладення санкцій на Петра Порошенка, як на нього звалилися нові обвинувачення. Наразі невиправдано обурення викликала відповідь Пишного в інтерв’ю Reuters щодо того, що Україна починає обмірковувати відмову від прив’язки гривні до долара США та можливе посилення її зв’язку з євро. Відверто кажучи це не новина для тих, хто уважно слідкує за роботою НБУ.
Цей процес давно обговорюється регулятором, зокрема ще наприкінці 2021 року ухвалив рішення розпочати публікацію даних статистики зовнішнього сектору в євро, оскільки ринок ЄС є для України суттєво ближчим.
Втім, повномасштабна війна внесла свої корективи і повноцінно до публікації статистики в євро регулятор повернувся на початку 2024 року, почавши активно комунікувати зближення євро та гривні. Причина проста – пріоритети зовнішньої торгівлі (з 2017 по 2023 частка євро в оплаті за наш експорт зросла з 20% до 40%) та євроігнтергаційний курс, яким рухається Україна.
На початку цього року членкиня Правління НБУ К.Рожкова підтвердила серйозність намірів НБУ з заміни долара на євро, також аргументуючи це рішення винятково зовнішньоторговельними пріоритетами України.
Ані у 2021, ані у 2024-му ця інформація не стала сенсацією. Не є вона нею і у 2025-му, адже НБУ відкрито говорить про те, що цей процес буде дуже довгим, адже регулятор намагатиметься провести заміну практично непомітно для економіки. Що власне враховано і у оновленій стратегії НБУ, де не вказані строки переходу, оскільки наразі їх спрогнозувати неможливо.
Курс євро/долар швидко й невпинно зростає, разом із ним знецінюється гривня по відношенню до євро. Скільки цей процес ще триватиме і на якому рівні зупиниться? Як захистити свої заощадження і коли саме це робити? Про це в статті “Долар-аутсайдер?” пишуть Вадим Башта і Сергій Следзь.