Відбудова України – дискусії різних рівнів поки не приносять результату

Міжнародні партнери оминають вирішення головної проблеми. 

Один із найбільших викликів різних дискусій щодо відбудови України (зокрема на полях Конференції з відновлення України) – це де взяти кілька сотень мільярдів доларів, яких зараз бракує? Адже відновлення країни складається з багатьох речей: від відбудови зруйнованих багатоповерхівок до створення нових підприємств. Про це пише ВВС Україна. 

“Постає питання, де і як взяти на це кошти? На нього є конкретна відповідь, але саме її публічно від європейських лідерів ми досі не почули. Ні в Римі, ні в Лугано, ні в Лондоні, ні в Берліні, де проходили попередні конференції з відновлення України”, – зазначає автор матеріалу. 

Зазначається, що розрив між тими ресурсами, які Україна вже може отримати чи, ймовірно, отримає на свою відбудову, та реальною вартість відновлення країни – це сотні мільярдів доларів. Тобто існує дефіцит у сотні мільярдів.

Які варіанти 

“Покрити цей дефіцит можна було б за рахунок російських заморожених активів у Європі, які Україні досі не передали. Й поки що немає жодної гарантії, що зроблять це”, – констатує видання.

Велика Британія та інші європейські країни поки що декларували готовність передати лише доходи від цих активів.

“Трохи математики допоможуть зрозуміти, які насправді проблеми криються за римськими лаштунками. У 2024-му Світовий банк оцінив, що Україні знадобиться на відбудову понад 400 мільярдів доларів. Це найскромніша оцінка, що не враховує відбудови зруйнованих міст, які нині окупувала РФ. Приблизна вартість російських заморожених активів – 300 млрд доларів”, – пише автор. 

Крім того, представники деяких арабських країн також скуповують частки в заморожених активах РФ за знижкою.

І юридично це вже не власність Росії. Тобто час не на користь України та Європи”, – додає видання. 

Хоча основна частина заблокованих російських активів перебуває у депозитарії Euroclear у Бельгії (191 млрд доларів). На другому та третьому місцях – Велика Британія (суверенні активи на суму 30 млрд доларів) та Франція (суверенні активи на суму 19 млрд).

Потрібно також розробити механізм їхньої передачі та використання. Лише коли буде чіткий план – можна буде говорити про конкретні рішення.

Джерело

Велика БританіяРосіяСвітовий банк