Останнім часом читаю багато новин про неминучу девальвацію долара. І у всіх цих новинах мене дивує тотальна економічна безграмотність та нерозуміння багатьох людей які функції виконують валютні курси
Девальвація – це не ознака проблем. Ревальвація – це не ознака стабільності.
Девальвація сама по собі нейтральна, але має як позитивні, так і негативні ефекти на економіку. Аналогічно ревальвація.
З позитивних ефектів: Девальвація робить дешевшим експорт і дорожчим імпорт.
Покажу на прикладі. Якщо авто Тесла коштує 30 000 дол., то при курсі 1,2 дол. за євро на європейському ринку він коштуватиме 25 000 євро! При девальвації долара до 1,5 дол. за євро, вартість Тесла на ринку ЄС впаде до 20 тис. євро.
Аналогічно, якщо автомобіль Volkswagen коштує 20 000 євро, то за курсу 1,2 він коштуватиме у США – 24 тис. дол. За девальвації долара до 1,5 дол. за євро ціна цього ж авто на американському ринку зросте до 30 тис. дол.!
По суті девальвація позитивно позначиться на американському експорті за кордон. І шляхом здорожчання вартості знизить іноземний імпорт до США, таким чином підвищивши конкурентоспроможність американської продукції.
Багато країн навіть спеціально занижують курс своєї валюти, щоби підвищити конкурентоспроможність експорту. Яскравим прикладом такої країни є Китай.
З іншого боку, США на відміну від інших країн, навіть якщо захоче, то не зможе вплинути на курс своєї валюти. Маю на увазі прямими інтервенціями, як робить той же банк Китаю. На курс валюти ФРС може впливати лише непрямими методами такими як System Open Market Account (SOMA) та Exchange Stabilisation Fund. Однак через свою непряму дію, ці методи є малоефективними й застосовувались лише тричі в історії. І зовсім неефективні, якщо інші країни також намагаються занизити вартість своєї валюти, як у випадку з китайським юанем.
Тому самостійно США не можуть девальвувати власну валюту, а лише політично змусити інші країни укріпити власну валюту. Для цього в них є Закон про зовнішню торгівлю і конкурентоспроможність, в якому країн які занижують курс власної валюти називають валютними маніпуляторами. Також в них є ціла процедура виявлення та покарання таких маніпуляторів. Так в 1985 США змусили підписати Плаза-Угода, за яким японці мали укріпити японську єну. Зрозуміло, що долар девальвував щодо японської єни.
Однак, попри девальвацію долара вдвічі – 250 єн до 100 єн за долар, економічні проблеми почалися не в США, а в Японії.
Навіть з огляду на негативні наслідки подорожчання імпорту для самого населення, зрештою, девальвація обернеться перевагою для США. З іншого боку, девальвація долара призведе до падіння вартості активів у перерахунку на гроші інших країн. Умовно, якщо європейська компанія оцінювала, що для відкриття заводу в США їм необхідно інвестувати 1 млрд дол. За курсу 1,2 їм знадобилося 830 млн євро, а за курсу 1,5 вже лише 660 млн. Потім багатьом виробникам буде вигідніше перевести виробництво до США. створювати робочі місця.
Ще одним негативним моментом девальвації є іноземні борги. Однак і тут США нічого не загрожує, то всі свої борги вони випускають у національній валюті. Це одна із переваг резервної валюти.
Тому особисто я вважаю, що зараз США навпаки вигідно девальвувати власну валюту стосовно інших валют. І все що зараз відбувається, то насправді вигідно для США, хоча я не думаю, що це матиме тривалий ефект.
Джерело
Про автора: Павло Вернівський, економіст, експерт Інституту ім. Олександра Поля
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.