Вартість українського газу – депутати перевірили ціну
Амортизація та інвестиційна складова в рази перевищують собівартість видобутку українського газу.
Наразі потреби населення України щодо природного газу задовольняються завдяки видобутку АТ “Укргазвидобування”, тобто без імпорту. І відповідно до оцінок тимчасової слідчої комісії з енергетики (ТСК), на даний час немає необхідности підвищувати ціни на газ. Більш того, амортизація та інвестиційна складова в рази перевищують собівартість видобутку газу. Про це повідомила народна депутатка Ніна Южаніна.
Вона зазначила, що, за висновками ТСК, рівень цін на газ “Укргазвидобування” повністю покриває економічно-обґрунтовані витрати та інвестиційну складову, а також формує значний нерозподілений залишок прибутку та амортизації, який за період 2020–2024 років склав близько 120 млрд грн.
Депутатка нагадала, що компанія зобов’язане щомісяця здійснювати продаж газу власного видобутку за ціною 7 240 грн (з ПДВ) за тис. куб.м, а ціна на газ для побутових споживачів встановлена на рівні 7 960 грн (з ПДВ) за тис. куб. м.
При цьому, за результатами 9 міс. 2024 року, повна собівартість власного видобутку “Укргазвидобування” (без амортизації та ренти) становить 1 023 грн за тис. куб. м.
Амортизація зросла до 2035 грн за тис. куб. м. та значно перевищує сумарне значення всіх інших елементів повної собівартості (що може свідчити про намагання менеджменту НАК “Нафтогаз України” завищити витрати операційної діяльності).
Інвестиційна складова в ціні на газ АТ “Укргазвидобування” становить 3 433 грн за тис. куб. м та перевищує у 3,6 рази фактичні витрати на капітальні інвестиції (956 грн за тис. куб. м).
Повідомлялось, що через суттєве падіння споживання газу Україна майже не імпортувала його в 2022–2024 роках, а ті “крихти”, які імпортувала – фінансували міжнародні донори. Однак цього року потрібно значно збільшити імпорт, а грошей поки бракує. Про це пише Сергій Макогон, екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022), у статті “За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?”.