Валютні заощадження – Чи варто зараз вкладати гроші в золото: плюси та мінуси

Валютні заощадження – Чи варто зараз вкладати гроші в золото: плюси та мінуси 1 Артур Федорчук

Весна видалася не тільки аномально теплою, а й насиченою світовими фінансовими катаклізмами, здатними призвести до масштабної економічної кризи, якщо не до рецесії. — президент найбільш економічно сильної країни світу, схоже, не дуже замислюючись про наслідки, завдає по світовій економіці удар за ударом, то запроваджуючи, то відкладаючи позахмарні торговельні тарифи, голосно заявляючи про потребу знизити курс долара, знизити ставку Федеральної резервної системи, а самого главу ФРС відправити у відставку. Світові фондові ринки лихоманить, акції найбільших компаній світу знецінюються, а інвестори зневіряються навіть у казначейських облігаціях й самому американському доларі. Саме час шукати тиху «гавань» для своїх заощаджень.

За п’ять місяців — уже плюс 27%

Якщо 15 березня ціна благородного металу на Лондонській біржі вперше перетнула позначку в 3000 дол. за тройську унцію (приблизно 31,10 г), то вже 22 квітня вона досягла піку в 3494 дол. і на момент написання статті становила 3344 дол. Вражаюче зростання, якщо врахувати, що рівно рік тому золото коштувало на тисячу доларів дешевше, й тоді це теж був рекорд.

Тобто інвесторам, які у квітні 2024-го вклали гроші в золото, інвестиція принесла 42% потенційного доходу. Спробуємо оцінити, чи можуть інвестиції в золото й у нинішніх умовах захистити заощадження українців. Адже вони так само, як і інвестори в усьому світі, стрімко зневіряються в американській валюті та шукають притулку для своїх накопичень.

Відомо, що золото зростає в ціні при економічних і фінансових кризах, війнах і масштабних військових конфліктах, а при стабілізації політичної обстановки й стійкому зростанні економіки ціни на золото зазвичай знижуються. Друга особливість золота — у результаті коливань його ціна однаково підвищується відносно всіх світових валют, і інвестор, який вклався в золото, на значних відрізках часу завжди залишається в плюсі.

Репутація золота як безпечного притулку під час кризи існує вже давно. Вона почасти зумовлена універсальною привабливістю металу. Золото популярне в Америці, Індії, Китаї, в арабському світі, Середній Азії та багатьох інших місцях планети. Цінність цього дорогоцінного металу зумовлена також його обмеженою пропозицією. За всю історію людства було видобуто всього близько 200 тисяч тонн золота.

Нині центральні банки всього світу масово скуповують золото, прагнучи скоротити частку доларів США у своїх резервах. Тільки за січень офіційні золотовалютні резерви центральних банків світу поповнилися 18 тоннами золота.

Фінансові аналітики очікують також активнішого зниження відсоткових ставок ФРС до 3,5–3,75% річних. А це традиційно призводить до зниження дохідності відсоткових активів (депозитів, облігацій і акцій підприємств), що завжди додатково підвищує світовий попит інвесторів на золото.

На тлі торговельних війн і зростаючих сумнівів інвесторів у надійності традиційних інструментів інвестування золото залишиться привабливим захисним активом, і попит на нього, як і ціна металу, ймовірно, і в решту місяців 2025 року продовжать зростати. Причому основними покупцями фізичного золота залишаться приватні інвестори й центральні банки.

Однак будь-який потенційний інвестор у золото має розуміти, як саме визначається ціна цього металу під час кризи та після неї, як його можна придбати й реалізувати і чому, як і у випадку з будь-якими інвестиціями, в інвестицій у золото є певні недоліки. Особливо в реаліях фінансово-економічної ситуації в Україні.

Передусім інвесторові слід визначити, що для нього важливіше: низькі комісії і більший потенційний дохід чи відчуття безпеки від володіння реальним золотим зливком. Якщо в пріоритеті низькі витрати, то ліпше купити золото через біржові фонди (ETF). Комісії там відносно низькі — близько 0,25–0,4% на рік. Якщо інвестор хоче мати реальне золото, то йому слід готуватися до додаткових витрат і можливих грошових втрат.

На сьогодні в Україні реально операціями зі зливками золота займаються лише чотири вітчизняні банки: Приватбанк, Індустріалбанк, RwS bank і Комінбанк. Через практично монопольне становище вони не тільки суттєво занижують ціну приймання золота щодо світових цінників, але й запитують вищу за світові рівні ціну своїх продажів цього металу. Це призводить до суттєвої маржі між цінами купівлі й продажу зливків. Вона коливається від 3 до 25% залежно від ваги зливка та обраної фінансової установи.

При цьому золотом торгує обмежена кількість відділень цих банків, звичайно, тільки у великих містах України. Номінал зливків також дуже обмежений, і про їхню наявність і актуальні ціні слід попередньо цікавитися по телефону. Найменша маржа між купівлею і продажем штампованих зливків із перелічених вище банків у Комінбанку, найбільша — у державного Приватбанку.

Практично Приватбанк, який свого часу був одним з основних лідерів на ринку банківських металів України, пропонує нині лише купівлю зливків за ціною 4335 грн за 1 г незалежно від номіналу зливка, що на 2% нижче світової ціни. При цьому маржа між цінами купівлі й продажу досягає 17,5% для зливка в 100 г і 44% (!) для однограмового зливка.

Індустріалбанк і RwS bank пропонують штамповані зливки до 100 г. Курс продажу на зливку в 100 г в обох банків вищий за ціну на Лондонській біржі приблизно на 13%, а ціна зворотного викупу на 2% нижча за світові ціни. Маржа між купівлею й продажем становить 15%.

При цьому RwS bank оригінально поділяє зливки на три категорії. Перша категорія — це зливки, в яких упаковка в ідеальному стані. Друга — зливки, які були в обігу й упаковку в яких не пошкоджено. До третьої категорії належать зливки без упаковки або з пошкодженою упаковкою. Зрозуміло, зливки з різних категорій суттєво відрізняються в ціні, а різницю між ідеальним і хорошим станом упаковки визначає працівник банку.

Найпривабливіші для інвестора умови роботи з золотом пропонує Комінбанк. Якщо вірити актуальному прайсу на 29 квітня 2025 року, маржа банку на штампованому зливку в 100 г становить лише 3%.

В Індустріалбанку, RwS bank і Комінбанку клієнти можуть не тільки придбати золоті зливки, а й розмістити їх на поточних рахунках або зберігати в депозитарії банку.

Нині, крім банків, продажем золотих зливків займаються і фінансові компанії, які мають ліцензію на торгівлю дорогоцінними металами. Ціна золота при цьому, як правило, ненабагато вища, а замовити зливки можна навіть онлайн із доставкою, наприклад, «Новою поштою». Ці ж компанії іноді займаються також оцінкою і скупкою золотих зливків та інвестиційних монет, але за якою ціною вони здійснюють викуп, заздалегідь не оговорюється.

Крім того, оцінкою і купівлею золотих зливків займається ще низка українських банків, не названих вище серед активних гравців на ринку дорогоцінних металів. Зазвичай ці банки викуповують тільки штамповані зливки в ідеальній упаковці відомих афінажних компаній: Argor-Heraeus (Швейцарія), Umicore (Німеччина), Valcambi (Швейцарія), PAMP (Швейцарія), The Perth Mint (Австралія) та інших, які мають акредитацію на Лондонській біржі дорогоцінних металів (LBMA).

***

Приймаючи рішення вкладати свої заощадження в золото, пересічному інвесторові слід пам’ятати, що ці інвестиції окупляться мінімум через 2–3 роки. Ліпше розглядати період понад 5 років. Крім того, у нинішніх умовах інвестиції в золото — це в більшості випадків купівля зливків. Тому постає питання безпеки зберігання золота. Обслуговування поточних рахунків і зберігання зливка в депозитарії банку або банківській комірці коштує грошей, і ці витрати потрібно відразу враховувати.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності