В Україні змінили порядок виплат пенсій переселенцям: деталі
Пенсії переселенців із Донеччини та Луганщини, які не знімали гроші з карток понад рік, тепер зберігатимуться не в Ощадбанку, а безпосередньо в Пенсійному фонді України
Про це повідомила пресслужба Мінсоцполітики.
Через тривалу російську агресію частина українських пенсіонерів опинилася на тимчасово окупованих територіях, де вони не мають змоги повноцінно взаємодіяти з українськими державними установами. Попри це держава продовжує нараховувати їм пенсії за умови, що вони проходять фізичну або відеоідентифікацію у Пенсійному фонді України. Однак є значна кількість людей, з якими фонд не має жодного зв’язку вже кілька років — від одного до семи. Ці пенсіонери не знімали коштів із рахунків і не проходили жодних процедур підтвердження, тож на їхніх рахунках в “Ощадбанку” накопичились значні суми.
“Уже на 1 жовтня 2023 року в “Ощадбанку” накопичено понад 10 мільярдів гривень. Це пенсії, які були нараховані українським пенсіонерам з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей (тих територій, що були окуповані ще до повномасштабного вторгнення у 2022 році). З цими пенсіонерами не було жодного зв’язку, вони не користувалися своїми рахунками й ніяк не взаємодіяли з українським банком. Таким чином пенсії частини цих пенсіонерів банк використовував як свої вільні гроші для власних операцій”, – ідеться у повідомленні.
Уряд вирішив змінити цю ситуацію і зробити пенсійну систему фінансово прозорішою та стабільнішою. Закон “Про Державний бюджет України на 2025 рік” передбачає нову норму: кошти, які призначалися для виплати пенсій таким особам, більше не будуть зберігатися в Ощадбанку. Відтепер вони будуть передані до Пенсійного фонду України. Для реалізації цього рішення Кабінет Міністрів підготував відповідну постанову, яка детально визначає механізм передачі цих коштів.
У відомстві підкреслили, що право на ці гроші повністю зберігається за самими пенсіонерами або, у разі їхньої смерті, за їхніми спадкоємцями.
Також у Мінсоцполітики зазначили, що ця норма стосується лише конкретної категорії громадян — пенсіонерів, які є або були внутрішньо переміщеними особами з окупованих до 24 лютого 2022 року територій Донеччини та Луганщини, отримували пенсію як ВПО до початку повномасштабної війни та понад рік не користувалися своїми рахунками або не пройшли обов’язкову ідентифікацію в “Ощадбанку”. Для них змінюється лише місце зберігання пенсійних коштів — із банку до Пенсійного фонду, де ці гроші чекатимуть на звернення своїх законних власників.
- 16 травня 2025 року Кабмін дозволив зараховувати до пенсійного стажу офіційну роботу за кордоном.