В Україні офіційно запрацював ДАУР: за що відповідатимен новий орган
Державне агентство з управління резервами України (ДАУР) створили замість ліквідованого Держрезерву. ДАУР формуватиме державний резерв матеріальних цінностей, необхідних для країни та населення
Про це повідомили в пресслужбі Міністерства економіки України.
Діяльність новоствореного органу координує Кабінет Міністрів України через першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки, а основним його завданням є реалізація державної політики у сфері державних резервів.
ДАУР формуватиме державний резерв матеріальних цінностей, необхідних для країни та населення, щоб оперативно реагувати на виклики сьогодення.
Також на ДАУР покладені функції з державного нагляду (контролю) за формуванням, зберіганням, освіженням і відпуском державних резервів.
“ДАУР є новою інституцією створеною з нуля, яка враховує сучасні реалії та потреби суспільства, а також не має впливу від старої радянської системи. Функціонування ДАУР спрямовано на прозоре та ефективне управління державним матеріальним резервом та його контролем. Це важливий інструмент для держави, щоб вчасно накопичити необхідні державні ресурси для швидкого реагування держави на кризові ситуації, зокрема під час війни чи інших надзвичайних подій”, – зазначив заступник міністра економіки України Віталій Кіндратів.
Фінансування діяльності ДАУР відбуватиметься коштом бюджету на 2025 рік
У Мінекономіки повідомили, що ДАУР уже “здійснив основні необхідні організаційні кроки”. Він тепер зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб; також затверджені положення про Державне агентство з управління резервами, структура та штатний розпис. Окрім того, “призначено 20 державних службовців, що становить 30% вакансій штатного розпису ДАУР”.
Навіщо ліквідували Держрезерв і для чого створили ДАУР
26 вересня 2024 року Кабмін ліквідував Держрезерв і створив Державне агентство з управління резервами України.
“Це ще один крок до завершення справжньої реформи Держрезерву, яку ми розпочали спільно з парламентом у 2023 році. Від моменту проголошення Незалежності в державному резерві назбиралося чимало проблем. Серед основних – відсутність необхідних запасів, прострочена продукція, неефективне управління запасами. Матеріальні цінності закуповували за неринковими, значно завищеними цінами. У 2023 році ми дали старт реформі державного резерву і нині продовжуємо втілювати її у життя шляхом впровадження сучасної та ефективної системи управління державними резервами”, – зазначала тоді перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Як пояснили в уряду, сферою відповідальності Державного агентства з управління резервами є управління державним матеріальним резервом, до складу якого не входить мобілізаційний резерв.
Йдеться про створення запасів матеріальних цінностей: сировинних, паливно-енергетичних, матеріально-технічних ресурсів, промислових і продовольчих товарів, лікарських засобів і медичних виробів, призначених для використання у мирний час, а також в особливий період.
Також новий орган формуватиме номенклатуру матеріальних цінностей, норми їх накопичення відповідно до нового порядку, затвердженого урядом.
Управління мобілізаційним резервом, зокрема реалізацію розброньованих матеріальних цінностей, здійснюватимуть інші держорганами, визначені Законом України “Про державні резерви”.
У Кабміні додали, що закупівля матеріальних цінностей державного матеріального резерву відбуватиметься виключно на електронних аукціонах.