В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ про наслідки рішення щодо НАБУ і САП, а саме: вплив на оборонні інвестиції й фінансування відбудови
Про це написали в листі на ім’я заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої, який є у розпорядженні “Європейської правди”.
Керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР Джулія Фромгольц висловила в датованому 22 липня документі “глибоку стурбованість щодо останніх подій” – законопроєкту №12414 щодо НАБУ і САП, який підписав президент Володимир Зеленський.
Вона підкреслила, що закон підриває незалежність спеціалізованих антикорупційних органів. За словами Фромгольц, ОЕСР може розцінити такі зміни до законодавства як послаблення дотримання Києвом своїх зобов’язань.
Керівниця відділу заявила: у майбутньому прийнятий закон ставить під загрозу прагнення України приєднатися до ОЕСР.
“У разі якщо цей лист надійде до вас після підписання законопроєкту, ми закликаємо внести подальші законодавчі зміни для збереження незалежності спеціалізованих антикорупційних органів. Я наполегливо прошу розглянути це питання з максимальною серйозністю”, – підкреслила вона.
Фромгольц наголосила на можливих наслідках через ухвалення законопроєкту, якщо Київ не вживе дій для виправлення проблеми.
“Якщо (питання, що виникло через ухвалення закону) залишиться невирішеним – це не тільки поставить під загрозу перспективи приєднання України до Конвенції ОЕСР про боротьбу з хабарництвом, а і її зусилля щодо вступу до ОЕСР, але й підірве її авторитет серед міжнародних партнерів, зокрема тих, які розглядають можливість інвестування в оборонний сектор України та її довгострокову відбудову”, – резюмувала вона.
Закон №12414: що передувало
Нагадаємо, 22 липня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, прийнятий на засіданні Верховної Ради, деякі пункти якого обмежують повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та підпорядковують їхню діяльність генпрокурору.
Дані у картці законопроєкту тричі змінювали: спочатку закон повернули з підписом президента, згодом помітка зникла, а за деякий час у картці знову зʼявився підпис Володимира Зеленського.
Йдеться про законопроєкт № 12414 про зміни до Кримінального кодексу. До нього хочуть включити правки, які наділять генпрокурора повноваженнями:
- забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
- бути фактичним керівником САП і передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
- надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
- самостійно закривати справи за підозрою щодо топчиновників.
Також правки обмежать діяльність САП, а саме прокурори САП не зможуть у певних випадках визначати підслідність НАБУ; керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ, та не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.
Зокрема, президент після підписання заявив, що НАБУ і САП продовжать роботу, а генеральний прокурор налаштований на забезпечення реальної невідворотності покарання.
Після голосування у Верховній Раді тисячі українців у великих містах вийшли на мирні протести, вимагаючи накласти президентське вето на закон, що значно обмежує повноваження антикорупційних органів.