Транзит російського газу – Україна заробляє копійки, і може відмовитися
За останні роки транзит російського газу через Україну до Європи скоротився на 90% – з 145 млрд кубометрів до 14,5 млрд кубометрів на рік. Однак продаж газу через Україну все ще приносить «Газпрому» щорічно близько 6 млрд доларів. Про це в статті «Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити» пишуть президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар та екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022) Сергій Макогон.
Зазначається, що основними отримувачами газу через Україну є Австрія, Словаччина та Італія.
«На жаль, ЄС так і не спромігся на газовий санкційний пакет. В основному через категоричну позицію Угорщини та Словаччини. Але навіть без санкцій Європа змогла скоротити імпорт російського газу майже втричі. Наразі частка російського газу (трубопроводами через Туреччину та Україну), з урахуванням СПГ, становить лише 15% від загального імпорту ЄС. Частка газу, що йде через Україну, становить 4%, тому припинення транзиту вже не матиме значного впливу на ціни на газ в ЄС і не створить ризиків для енергетичної безпеки», – пишуть експерти.
Ще 2022-го Європа затвердила мету до 2027 року припинити імпорт російських енергоносіїв, і поступово рухається у цьому напрямку. Нещодавно це підтвердив єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон.
Наразі всі країни, які зараз отримують російський газ через Україну, мають можливість закупити необхідні обсяги газу з альтернативних джерел. Італія ще навесні 2024 року заявила про готовність повністю відмовитися від російського газу і навіть підтримала запровадження санкцій на російський СПГ. Керівник австрійської OMV заявив, що «компанія повністю готова замінити російський трубопровідний газ, що постачається через Україну, якщо Київ не продовжить своєї транзитної угоди з Москвою, коли вона закінчиться цього року».
Єдиними лобістами продовження транзиту газу через Україну є Словаччина та Угорщина, хоча остання ще з 2021 року отримує російський газ не через Україну, а через «Турецький потік». Проросійський уряд Словаччини хоче не лише зберегти можливість купувати дешевий російський газ і перепродавати його іншим країнам, зокрема від транзиту країна отримує 1 млрд дол на рік.
Щодо України, то щороку наша країна отримує за транзит близько 800 млн доларів (0,46% від ВВП). Левова частина цих коштів використовується для забезпечення самого транзиту: на закупівлю паливного газу, на зарплату співробітникам, на технічне обслуговування обладнання тощо.