Транзит російського газу – чому Нафтогаз не готовий до рішучих дій

Транзит російського газу - чому Нафтогаз не готовий до рішучих дій 1 З літа поточного року газ у Європі виріс в ціні приблизно на 50%.

НАК “ України” з власної волі не відмовився б від транзиту російського газу. “Війна війною”, а мільярд доларів від транзиту – не зайвий для компанії. Зупинити постачання не змогли навіть бої навколо труби в Курській області, що йдуть з серпня, пише Ігор Маскалевич, кореспондент ZN.UA, у статті “Газ на зиму. Запасів мінімум, і ті б захистити від обстрілів”.

Як пише автор, із серпня трубою прокачали понад 5 млрд кубометрів. Хоча транзит суттєво скоротився – зі 136 млрд кубометрів 2004-го до очікуваних 15,4 млрд цього року.

“Продовження (транзиту – ред.), принаймні у формі прямої держучасті, явно не буде. Україна не подавала заявок на бронювання потужностей на 2025 рік, та й “Газпром” на наступний рік вважає основним варіантом припинення українського транзиту”, – нагадав. він.

З півтора десятка мільярдів кубометрів переправити до Європи через Туреччину вийде лише третину. Очевидного тиску з Брюсселя продовжити транзит немає.

Однак ціни на газ різко рвонули вгору, додавши з літа приблизно 50%. Причина – цей ринок дуже спекулятивний. До речі, частка нашого транзиту в постачанні Європи менше 5%, критично важливий він лише для Словаччини та Австрії, а замерзлих взагалі ніде не буде.

Втім, для України припинення транзиту матиме негативні наслідки. З погляду поточної зими (і мінімум кількох наступних), різко впадуть можливості імпорту газу від сусідів.

“Тому в розрахунки про можливий імпорт Україною 2–3 млрд кубометрів віриться важко. У сусідів фізично немає цього ресурсу, та й ціни, що прагнуть до 500 дол. за тисячу кубометрів, нас не дуже влаштовують “, – додав автор.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитись за посиланням.

Джерело