Наразі торгівля між Євросоюзом й Росією обмежена лише кількома групами товарів.
Наприкінці 2025 року обсяг торгівлі між ЄС та Росією досяг рекордно низького рівня. Порівняно з останнім повним кварталом 2021 року, до початку повномасштабної війни РФ проти України, обсяги взаємної торгівлі зменшилися більш ніж у п’ять разів, або приблизно на 81,5%, інформує Служба зовнішньої розвідки.
Зазначається, що з першого кварталу 2022 року до кінця 2025 року експорт ЄС до Росії скоротився на 61%, а імпорт з цієї країни впав майже на 90%. Частка Росії у зовнішній торгівлі Євросоюзу зменшилася з 3,2% до 1,2% в експорті та з 9,2% до 1,0% в імпорті. В результаті Росія фактично втратила статус одного з головних торгівельних партнерів об’єднаної Європи.
Наразі Європа має стабільний профіцит у торгівлі з Росією. У четвертому кварталі 2025 року він склав 1,5 млрд євро.Як порівняння розвідка зазначає, що у другому кварталі 2022 року дефіцит ЄС лише за енергоносіями досяг пікових 42,7 млрд євро.
До кінця 2025 року цей показник знизився до 3,3 млрд євро. Зокрема, це сталося через нафтове ембарго, скорочення постачань російського газу та падіння цін на енергоносії.
Як інформує розвідка, наразі торгівля між ЄС і Росією обмежена лише кількома групами товарів. РФ отримує з Європи ліки, деякі види машин та пластмаси — те, що підпадає під гуманітарні винятки або ще не потрапило під санкції.
Зокрема, через втрату нормальних ринків збуту та обмежений доступ до європейських технологій, інвестицій і фінансових послуг можливості Росії модернізувати економіку і розвиватися в довгостроковій перспективі значно скорочуються. Спроба перенести торгівлю на інші ринки не здатна компенсувати втрати від співпраці з Європою ні за якістю партнерів, ні за обсягами інвестицій та технологій.
У довгостроковій перспективі це означає для Росії ще більшу ізоляцію та залежність від невеликого кола країн, що не здатні замінити повноцінну участь у світовій економіці. Для України ж скорочення економічних зв’язків між ЄС і Росією посилює санкційний тиск і зменшує фінансові ресурси агресора для ведення війни.
Нагадаємо, що минулого року торгівля між Росією та Китаєм впала вперше за п’ять років і склала 1,63 трлн юанів (приблизно 234 млрд доларів). Для порівняння, рік тому обсяг досягав рекордних 1,74 трлн юанів (майже 250 млрд доларів), тобто зниження склало 6,5%.
Причиною зменшення стали менший попит на китайські автомобілі в Росії та падіння цін на російську нафту для імпорту до Китаю.