Таран: Трамп підштовхує Путіна до продовження мирних перемовин
Падіння цін на нафту через тарифи Трампа може стати для Росії більшим злом, ніж усі санкції Байдена
Митна війна, яку розпочав Трамп, несподівано принесла новий козир для України. Ціни на нафту впали до критичного для Росії рівня. Розрахункова ціна для російського бюджету $70 за барель, а сьогодні вона близько $50. Звісно, будуть ще коливання, але найгірша новина для Кремля це те, що очікування світової рецесії не просто неминуче. Головне — невідомо, коли економічний хаос запущений з Білого дому взагалі закінчиться.
Трамп має намір вести перемовини з кожною країною окремо. Причому, як він сам каже, кожній країні будуть ще висунуті політичні вимоги. Уявляєте, скільки часу заберуть всі ці перемовини? А скільки часу забере налагодження нових економічних ланцюгів від виробника до споживача після встановлення нових правил?
Тому навіть оптимістичний сценарій нового світу від Трампа, згідно з яким “з усіма можна домовитися”, передбачає спад економіки у світовому масштабі без розуміння коли буде світло в кінці тунелю. Власне, навіть тарифної сварки лише між двома найбільшими економіками – Росії та Китаю – достатня причина, аби ціна на нафту пішла до дна.
Але тут несподівано додався ще один фактор – рішення ОПЕК збільшити видобуток нафти. Рішення ніби нелогічне, з погляду інтересів учасників ОПЕК. Але може і логічне, адже собівартість видобутку нафти, наприклад, у Саудівській Аравії всього $10 за барель, тому для збільшення прибутків можна спокійно собі качати й далі.
Не виключена і політична гра Вашингтону. Адже Ер-Ріяд давно хотів би аби руками американців був підірваний потенціал Ірану – регіонального конкурента Саудівської Аравії.
Тому експерти нафтового ринку дають дуже невтішні новини для російської бензоколонки. За прогнозом компанії Goldman Sachs барель нафти до кінця 2025 року буде $62-58, і $51 – до грудня 2026 року.
І це все ще без жодної активної американської політики, спрямованої на обмеження торгівлі російською нафтою. А вони теж можуть статися. Варто нагадати погрози Келлога, що США можуть заблокувати транзит нелегальної нафти РФ, яка за його твердженням на 70% йде через Балтику, і про двопартійний законопроєкт Сенату, за яким пропонується обкласти 500-відсотковим митом країни, які купуватимуть російську нафту, якщо Путін провалить мирні перемовини з Трампом.
Виходить така собі геополітична іронія — падіння цін на нафту через тарифи Трампа може стати для Росії більшим злом, ніж усі санкції Байдена.
Все це підштовхуватиме Путіна до продовження мирних перемовин із Трампом. Москва добре пам’ятає, що СРСР свого часу розвалився не через санкції, а через те, що воєнізована радянська економіка перестала отримувати нафтодолари.
Джерело
Про автора. Сергій Таран, політолог
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.