США та Саудівська Аравія готуються підписати угоду про співпрацю в ядерній енергетиці

У неділю, 13 квітня, міністр енергетики США Кріс Райт заявив, що Сполучені Штати і Саудівська Аравія підпишуть попередню угоду про співпрацю щодо розвитку цивільної ядерної промисловості

Про це пише Reuters.

Цю інформацію він озвучив під час своєї зустрічі з міністром енергетики Саудівської Аравії принцом Абдулазізом бін Салманом.

Райт, який перебуває в Саудівській Аравії в рамках свого першого робочого візиту до королівства, зазначив, що обидві країни знаходяться на “шляху”  до досягнення угоди про спільну роботу над розвитком саудівської цивільної ядерної програми.

Він додав, що подальші подробиці щодо меморандуму, який деталізує енергетичну співпрацю між Ер-Ріядом і Вашингтоном, з’являться пізніше цього року.

“Для партнерства і участі США в ядерній галузі тут, безумовно, буде угода 123… Є багато способів структурувати угоду, яка буде відповідати як цілям Саудівської Аравії, так і цілям США”, – заявив він, посилаючись на статтю Закону США про атомну енергетику 1954 року, яка дозволяє співпрацю між урядами США та Саудівської Аравії у цій важливій галузі.

За словами Райта, влада Саудівської Аравії не погодилася з вимогами закону. Він визначає дев’ять критеріїв нерозповсюдження, яким має відповідати держава, щоб утримати її від використання технологій для розробки ядерної зброї або передачі чутливих матеріалів іншим особам.

До цього часу переговори між країнами у цій сфері були складними, оскільки Саудівська Аравія не бажала підписувати угоду, яка обмежувала б її можливості у збагаченні урану або переробці відпрацьованого ядерного пального — два потенційні варіанти для створення атомної бомби.

Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман неодноразово заявляв, що у випадку, якщо Іран розробить ядерну зброю, його країна також може піти цим шляхом. Це викликало глибоке занепокоєння серед прихильників контролю над озброєннями і деяких американських законодавців щодо можливої угоди між США і Саудівською Аравією про цивільну ядерну зброю.

У виданні пояснили, що Саудівська Аравія, найбільший у світі експортер нафти, прагне виробляти значну кількість відновлюваної енергії та скоротити викиди, згідно з планом реформ “Бачення 2030”, запропонованим кронпринцом. Очікується, що принаймні частина цієї енергії буде отримана за рахунок ядерної енергетики.

  • Паралельно Сполучені Штати ведуть перемовини з Іраном щодо ядерної програми. Американська та іранська делегації у суботу, 12 квітня, зустрілись у столиці Оману Мускаті. Сторони назвали перемовини продуктивними і домовились про нову зустріч наступного тижня.

Джерело

ІранОманСША