США хочуть контролювати газопровод “Газпрому” в Україні в рамках угоди про копалини

У п'ятницю, 11 квітня, американська та українська делегації зустрілись у Вашингтоні для чергового раунду перемовин щодо корисних копалин. В тексті угоди прописана вимога США до Міжнародної фінансової корпорації розвитку уряду США взяти під контроль газопровід російського "Газпрому", що проходить через Україну в Європу

Про це пише Reuters.

За словами джерел видання, цей раунд переговорів пройшов у напруженій атмосфері через останній проєкт угоди адміністрації Трампа, який є більш експансивним, ніж початкова версія.

“Атмосфера переговорів дуже антагоністична, – заявило джерело, вказуючи на “максималістський” проєкт, представлений адміністрацією Трампа минулого місяця.

Представник міністерства фінансів США підтвердив факт обговорення, назвавши його “технічним за своєю природою”.

Останній проєкт передбачає надання США привілейованого доступу до українських родовищ корисних копалин. Адміністрація Трампа хоче, щоб всі доходи від експлуатації природних ресурсів надходили до спільного інвестиційного фонду.

Запропонована угода, однак, не надасть Києву гарантій безпеки з боку США.

Натомість, як стверджує співрозмовник видання, однією з “пасхалок”, знайдених у документі, була вимога США до Міжнародної фінансової корпорації розвитку уряду США взяти під контроль газопровід російського енергетичного гіганта “Газпром”, що проходить через Україну в Європу.

За словами джерела, український уряд найняв юридичну фірму Hogan Lovells в якості зовнішнього радника щодо угоди з видобутку корисних копалин.

За словами кількох джерел, знайомих з планами, через два тижні українські високопосадовці, включаючи прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і міністра фінансів Сергія Марченка, відвідають Вашингтон для участі у зустрічах Міжнародного валютного фонду і Світового банку, включаючи зустріч міністрів, присвячену Україні, яка відбудеться 25 квітня.

Угода про копалини: що відомо

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини відразу підписати повну.

28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. 

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 28 березня міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт угоди від США щодо корисних копалин.

Згодом Зеленський прокоментував новий американський проєкт угоди про українські рідкісноземельні мінерали та розповів, що в ньому зʼявилися речі, які раніше сторони відкидали.

31 березня президент США Дональд Трамп сказав, що український лідер хоче відмовитися від важливої ​​угоди щодо корисних копалин.

Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.

8 квітня Bloomberg написав, що делегації України та США 11-12 квітня обговорять угоду про корисні копалини.

Того ж дня очільник МЗС Андрій Сибіга заявив, що Україна вже виробила свою позицію щодо угоди зі США про корисні копалини й нині формує групу, яка поїде на переговори. 

9 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що технічні перемовини по угоді про надра, які відбудуться у Вашингтоні 11-12 квітня, стануть першою зустріччю, на якій планують виробити головні засади угоди. Зокрема, Україна буде відстоювати паритетність в управлінні фондом. 

Джерело

BloombergВолодимир ЗеленськийДональд ТрампМЗСРосіяСША