США досі купують уран у Росії – як Вашингтон хоче позбутись залежності від РФ

США досі купують уран у Росії – як Вашингтон хоче позбутись залежності від РФ 1

Дональд Трамп погрожує митами тим країнам, які купують у Росії енергоносії. Разом з тим, США самі продовжують купувати значну частку урану у країни-агресора.

Скільки урану США купують у Росії

За даними Адміністрації енергетичної інформації США, основними постачальниками оксиду урану до США у 2023 році були Канада, Австралія, Казахстан та Росія.

Росія у 2023 році посідала четверте місце за обсягами постачання оксиду урану до США, її частка становила 12%.

Варто зауважити, що мова йде про постачання початкового продукту, який отримують із уранової руди, – уранового оксиду (тверда речовина жовтого кольору, яку ще називають “жовтий кек”). Такий же продукт виробляє і Україна на потужностях ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” в Кіровоградській області. В подальшому відбувається безпосереднє збагачення урану, тобто збільшення концентрації ізотопу урану, який може брати участь у ланцюговій реакції в ядерному реакторі. Збагачувати уран можуть лише обмежена кількість країн у світі, ця діяльність контролюється Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ).

США досі купують уран у Росії – як Вашингтон хоче позбутись залежності від РФ 2Фото: Оксид урану або “жовтий кек” отримують із уранової руди і далі направляють на збагачення для отримання складової ядерного палива (МАГАТЕ)

Також у звіті Адміністрації енергетичної інформації США, вказується, що Росія протягом 2019-2023 років продавала оксид урану американським компаніям за однією із найнижчих цін. У 2023 році середньозважена ціна російського продукту на ринку США становила 30,9 доларів за фунт уранового оксиду, тоді як ціна від постачальників із Канади складала 43,7 доларів за фунт, Австралії – 51,2 доларів та Казахстану – 43,6 доларів. Російська ціна була нижчою навіть за вартість оксиду урану, виробленого на території США.

За інформацією Адміністрації енергетичної інформації США, країна на 99% залежить від імпортного постачання оксиду урану, адже внутрішнє виробництво складає близько 1% від потреби країни.

Екологічна організація Bellona, яка посилається на інформацію бази даних міжнародної торгівлі Стратегічного управління , зазначає, що у 2018-2021 роках США в середньому купували у Росії близько 500 тонн уранового продукту на рік вартістю біля 616 млн доларів.

У 2022 році обсяги торгівлі залишилися на тому ж рівні – 588 тон на суму 830 млн доларів, у 2023 році вони зросли до 702 тон вартістю 1,2 млрд доларів.

Проте, у 2024 році обсяги експорту уранового оксиду із Росії до США скоротилися у 2 рази – до 335 тон на суму 624 млн доларів.

Як США відмовляються від російського урану

У травні 2024 року президент підписав закон, який забороняє імпорт урану із РФ до США з 12 серпня 2024 року з можливими виключеннями до 1 січня 2028 року. Закон допускає купівлю уранового продукту із Росії, якщо Міністерство енергетики США буде вважати, що може виникнути загроза національним інтересам США, а також існує ризик припинення постачання урану за відсутності альтернативи.

За даними Bellona, енергетичні компанії США одразу із прийняттям цього закону звернулися в Міністерство енергетики із проханням зробити виключення, ці прохання були задоволені. Наприклад, компанія Centrus Energy Corp. отримала погодження від США та уклала договір на постачання урану із Росії на період 2024-2025 років. Таким чином, поки американське ембарго на купівлю урану із Росії не працює.

Як повідомляло видання “Радіо Свобода. Європа”, у відповідь на такий крок адміністрації Джо Байдена, у листопаді 2024 року Росія заявила про обмеження експорту уранового продукту до США. Цей крок також виявився формальним, адже у травні цього року диктатор Володимир Путін заявив, що Росія продовжує постачати уран до США, оскільки це вигідно.

США досі купують уран у Росії – як Вашингтон хоче позбутись залежності від РФ 3Фото: Російська державна компанія “Росатом” продовжує бути значним постачальником урану до США (Getty Images)

Разом з тим, в кінці січня 2024 року Міненерго США отримало із бюджету 2,7 млрд доларів на розвиток програми внутрішнього виробництва уранового продукту. Міненерго США опублікувало обмеження щодо імпорту уранового продукту із Росії: протягом 2024-2027 років імпорт не має перевищувати 460-470 тон.

Як повідомила організація Bellona, у 2024 році Міненерго США провело пошук альтернативних постачальників уранового продукту, серед претендентів, зокрема, є французька компанія Orano та британська Urenco.

У грудні 2024 року компанія Orano, яка займається видобутком та збагаченням урану, заявила, що вона та ще 5 компаній були відібрані Міністерством енергетики США як потенційні виробники низькозбагаченого урану із місцевої сировини. Уряд США може укласти договори договори на купівлю урану із новими постачальниками.

Джерело