Турбулентність на світових ринках через непрогнозовану політику адміністрації Дональда Трампа послабила позиції долара, що позначилось і на курсах валют в Україні. Чи зростатиме надалі розрив між вартістю долара та євро, як це позначиться на нашій економіці та чи варто українцям позбуватись доларів, читайте у матеріалі Еспресо.
Криза довіри до долара США
У квітні долар США впав на 4,5%. Це найбільше падіння за місяць з 2022 року. І хоча до кінця тижня долар дещо відновив свої позиції і на момент закриття торгів 25 квітня на BFIX курс євро 1,165 долара, експерти все ж говорять про кризу довіри до долара як до резервної валюти.
Стратеги Deutsche Bank AG Джордж Саравелос і Тім Бейкер прогнозують, що долар увійшов у тривалий цикл падіння. Вони вважають, що торгова політика президента США Дональда Трампа зменшує бажання іноземних інвесторів фінансувати подвійний дефіцит країни, тож вони воліють інвестувати в Європу.
За їхніми оцінками, курс євро зросте до 1,30 долара до кінця 2027 року. При такому співвідношенні, якщо курс долара в Україні буде, умовно, 42 грн, то євро – 54,6 долара.
У тому, що долар падатиме і далі, переконаний і головний економіст Goldman Sachs Ян Хаціус. Водночас він не вірить, що американський долар позбудеться статусу резервної валюти.
“За винятком екстремальних потрясінь, ми вважаємо, що переваги долара як глобального засобу обміну та засобу збереження вартості занадто вкорінені, щоб інші валюти могли їх подолати”, – пише він.
Динаміка курс євро/долар у квітні, BFIX, фото: bloomberg.com
Як курс долара на світових ринках позначається на курсі валют в Україні
Американський долар багато років є основною валютою заощаджень українців. Однак у квітні ситуація на валютному ринку неабияк змусила хвилюватись тих, хто все ще має заощадження, і вони – у доларах чи гривнях. Адже через те, що курс гривні прив’язаний до долара, вона почала падати разом з ним відносно євро. Як наслідок, курс євро в Україні зріс до рекордних 47,76 грн долара 22 квітня. До кінця тижня НБУ трохи підвищив курс долара і знизив курс євро (на 25 квітня курс становив 41,68 грн грн за долар та 47,41 грн за євро).
“Якщо говорити про курс євро в Україні, то це відображення тенденцій на світовому ринку. Євро дорожчає відносно долара, тож закономірно, що це відображається і на нашому валютному ринку, – каже у коментарі Еспресо експерт з фінансів Віталій Рисін. – Причини зрозумілі – непослідовна політика теперішньої американської адміністрації провокує коливання як на фондових, так і на валютних ринках. Відповідно, курс євро суттєво зміцнився на світових ринках, тож те саме ми маємо в Україні”.
Таке різке зростання курсу євро змусило українців бігти в обмінники – на готівковому ринку навіть виник певний дефіцит євро. А на чорному ринку на початку тижня долар можна було купити дешевше, ніж у банках, що є свідченням того, що люди намагались перевести заощадження у європейську валюту.
“На нашому готівковому ринку виник певний ажіотаж через людей, які кинулись скуповувати євро, тож це додатково вплинуло на курс. Зараз ці спекулятивні настрої трохи уповільнились і ринок повертається до того, що він відображає об’єктивну ситуацію з урівноваженням попиту і пропозиції”, – каже Віталій Рисін.
Чи варто доларові заощадження переводити у євро
За словами експерта, свої заощадження не варто довіряти якійсь одній валюті, а формувати кошик з гривні, долара та євро. Однак якщо ваші заощадження уже в доларах, то саме зараз не варто поспішати їх обмінювати.
“Зараз курс євро доволі високий, тож це не найкращий час, аби його купувати Гадаю, надалі ситуація на валютному ринку буде більш-менш стабілізуватись, тож навряд чи варто чекати таких чергових потрясінь. Такі стрибки суттєво порушують дисбаланс на світових ринках, тож ніхто не зацікавлений цього допускати, – каже Віталій Рисін. – Тож я б не робив різких кроків, за винятком тих випадків, коли ви розумієте, що вам потрібне буде саме євро найближчим часом”.
Чи варто НБУ перейти до прив’язки гривні до євро, а не долара
На нещодавній пресконференції НБУ заявили, що у них працює робоча група, яка оцінює можливість переходу до прив’язки гривні до євро, однак це – тривалий процес.
“Логіка прив’язки курсу гривні до євро, а не долара, є. І керівництво НБУ уже неодноразово озвучувало такі ідеї. Але це не просто і швидко зробити, – каже експерт. – Виникає питання формування золотовалютних резервів. Вони значним чином в Україні сформовані саме в американських доларах. І значна частина зовнішньої допомоги надходить у доларах. Проте зважаючи на наш чітко визначений вектор інтеграції в Євросоюз, прив’язка курсу гривні до євро однозначно має сенс”
Як падіння гривні до євро впливає на українську економіку
За підсумками 2024 року 53,8 % зовнішнього товарообігу України припадає на ЄС. При цьому якщо говорити про експорт, то на країни Європи торік припало 59,5% українського експорту.
“Зростання курсу євро однозначно позитивно впливає на наш експортний потенціал. Для тих експортерів, які продають свої товари за кордон за євро – це вигідно. Бо, зважаючи на послаблення гривні відносно євро, товари, виготовлені в Україні, для європейського споживача будуть дешевшими. Тому вони охочіше їх купуватимуть. У цьому контексті експортери отримуватимуть більше виторгу, і це корисно для бюджету”, – каже Віталій Рисін.
Водночас за його словами, якщо говорити про вплив на економіку в цілому, то треба зважати не лише на експорт, а й на імпорт.
“Паралельно з експортом ми здійснюємо й імпорт товарів з ЄС, і при падінні курсу гривні до євро і за ці товари ми сплачуємо дорожче. Тож важливо, як ці грошові потоки збалансуються. Якщо надходження від експорту вищі, то ми матимемо плюс, якщо навпаки – це призводитиме до відпливу коштів з країни”, – каже Віталій Рисін.
За даними Національного інституту стратегічних досліджень, за минулий рік Україна мала рекордне негативне сальдо торгівлі товарами в розмірі 29,1 млрд дол. США. Тобто імпорт перевищив надходження від експорту 29,1 млрд дол. США.