Що не подобається Зеленському в угоді про корисні копалини

Переговори між Сполученими Штатами та Україною щодо підписання угоди про видобуток корисних копалин наближаються до завершення. Документ може бути підписаний вже у суботу, 22 лютого

Про це пише американське видання The Wall Street Journal з посиланням на власні джерела.

Там зазначили, що угода ще не завершена, але переговори наближаються до фінальної стадії. 

Особливо важливим фактором, що прискорив процес укладання угоди, став триденний візит спецпредставника США з питань України та Росії Кіта Келлога до Києва. Як пише видання, Келлогу вдалося значно зміцнити довіру між українським урядом і американськими партнерами, що своєю чергою сприяло досягненню прогресу в переговорах.

Наразі точно невідомо, коли саме документ буде підписаний. Проте народний депутат України Олексій Гончаренко, посилаючись на свої джерела, заявив, що договір між Україною та США щодо корисних копалин буде підписаний між міністром закордонних справ України Сибігою та державним секретарем США Марко Рубіо.

Пізніше джерело Суспільного в Офісі президента повідомило, що підписання угоди про рідкісноземельні метали сьогодні не буде. 

“Є ще питання без відповідей, документ потребує роботи”, – додав співрозмовник ЗМІ.

Чим невдоволена українська сторона

Тим часом Sky News з посиланням на неназване українське джерело зазначає, що президент Володимир Зеленський поки що не готовий підписати зі США угоду про використання українських природних ресурсів нібито через “проблемні питання” в її нинішній версії.

“На сьогодні проєкти угоди не відображають партнерства в угоді та містять лише односторонні зобов’язання з боку України”, – додав співрозмовник телеканалу.

Україна й США всю ніч обговорювали угоду про рідкісноземельні мінерали

Раніше Axios із посиланням на чиновника Штатів і співрозмовника, обізнаного з ситуацією повідомляло, що американська сторона надіслала свою останню версію угоди про рідкісноземельні метали ввечері четверга, 20 лютого. Як зазначив чиновник, мета цієї версії документа – “виправити ситуацію” між Києвом і Вашингтоном.

Також у матеріалі йдеться, що представити нову пропозицію уповноважили іншого чиновника, а не міністра фінансів США Скотта Бессента.

Джерела додають: тепер рішення стосовно угоди залежить від президента України Володимира Зеленського. Також вони стурбовані тим, що криза в українсько-американських відносинах поглибиться, якщо Київ не підпише документ.

Зокрема, чиновник США назвав це сценарієм “зробити чи зламати” для українців.

Axios підкреслює, що Зеленський був стурбований деякими положеннями угоди, запропонованої Бессентом, і фактом відсутності гарантій безпеки. 

“Американська сторона повернулася з “покращеною” пропозицією на початку цього тижня, і тепер внесла додаткові зміни”, – додає видання.

Водночас нині умови нової пропозиції від адміністрації США невідомі.

Обмін українських рідкісноземельних елементів на допомогу США. Що відомо

Раніше президент Сполучених Штатів Дональд Трамп заявив, що хоче домовитися з Україною щодо обміну рідкісноземельних елементів на допомогу від США. Канцлер Німеччини Олаф Шольц засудив пропозицію американського лідера.

Нардеп Ярослав Железняк припускає, що заява президента США Дональда Трампа про бажання обміняти українські рідкісноземельні елементи на допомогу була зроблена для американської аудиторії. 

Заступник командира 3-ї ОШБр підполковник ЗСУ Максим Жорін також висловив свою думку. Військовий переконаний, що важливо не дати “просто вигребти всі ресурси під нуль”.

У вівторок, 4 лютого, президент Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій.

12 лютого Зеленський провів у Києві зустріч з американським міністром фінансів Скоттом Бессентом: Україна отримала від Сполучених Штатів Америки перший драфт угоди про партнерство.

Сполучені Штати Америки можуть закрити небо над західними миротворчими військами в Україні в обмін на рідкісноземельні мінерали, пише The Times із посиланням на британських урядовців.

Адміністрація Трампа запропонувала Україні надати США 50% володіння рідкісноземельними мінералами та розмістити американські війська в країні для їх охорони в обмін на угоду з Росією про припинення війни.

16 лютого стало відомо, що США наполягають на контролі над більшим спектром ресурсів України, включаючи рідкісні метали і стратегічні матеріали. Йдеться про літій, графіт та уран, які іноді плутають з рідкісноземельними копалинами.

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що хотів би бачити “якийсь рівень вдячності” за турботу з боку США. Він звинуватив президента України Володимира Зеленського у непослідовності щодо угоди про корисні копалини.

21 лютого Bloomberg повідомило, що США та Україна мають намір завершити угоду про корисні копалини до кінця тижня.

Джерело

BloombergВолодимир ЗеленськийДональд ТрампЗСУКиївська областьОлаф ШольцРосіяСША