Шмигаль прокоментував угоду України та США про створення Інвестфонду відбудови

Шмигаль прокоментував угоду України та США про створення Інвестфонду відбудови 1

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль прокоментував угоду України та Сполучених Штатів Америки про створення Інвестиційного фонду відбудови

Про це повідомляє кореспондентка Еспресо Наталя Стареправо. 

Денис Шмигаль наголосив, що угода між Україною та є “справедливою, рівноправною та дієвою”.

“Президент України чітко визначив пріоритети цієї угоди та червоні лінії, і це було відповідно враховано під час перемовин”, – додав прем’єр-міністр.

Про основні положення

1) Створюється інвестиційний фонд відбудови, яким на рівних умовах управляють Україна та Сполучені Штати Америки. 

“Жодна сторона не матиме в ньому переваги, усі рішення приймаються спільно”, – зазначив прем’єр.

2) Фонд – це інструмент інвестицій в Україну, а не механізм передачі активів. 

“Тобто всі українські природні ресурси залишаються за Україною. Також сфера дії угоди не охоплює питання державних підприємств і приватизації”, – додав Шмигаль.

3) Фонд буде наповнюватись Сполученими Штатами та Україною в пропорції 50 на 50. 

“З боку США це будуть грошові внески або нова військова допомога, наприклад, системи ППО. Внесок України – це 50% від ренти з нових, підкреслюю, з нових ліцензій на видобуток нафти, газу та критичних мінералів. Наголошую, що доходи від уже розпочатих проєктів не включаються до фонду, це важливо з огляду на бюджетні надходження”, – наголосив Денис Шмигаль.

4) За словами прем’єр-міністра, у перші 10 років прибутки фонду не виводяться з України, а реінвестуються, в тому числі у видобуток природних ресурсів, в інфраструктуру чи в переробку.  

5) Фонд гарантуватиме комерційні закупівлі продукції на умовах “бери або плати”. 

“Тобто на продукцію буде гарантований попит. При цьому в угоді немає якихось дискримінаційних умов щодо інших партнерів чи положень щодо продажу товарів та ресурсів по невигідних для України цінам американським компаніям”, – відмітив прем’єр.

6) Фонд через американське агентство DFC залучатиме американські та європейські новітні технології, щоб прискорити відновлення та модернізацію України.

7) В угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України.

“Ми не визнаємо боргами те, що раніше надавалось США згідно з рішеннями Конгресу у вигляді грантової допомоги”, – наголосив Денис Шмигаль.

8) Доходи фонду не оподатковуються Сполученими Штатами та Україною. 

“Критичні копалини, які експортуються до США, не обкладаються митами, що в нинішніх умовах дає унікальні можливості для розвитку торгівлі”, – відмітив очільник уряду.

9) Угода не суперечить іншим міжнародним зобов’язанням України.

“Вона не буде перепоною для продовження євроінтеграції та членства в ЄС. Ми будемо запрошувати європейські компанії та інвесторів до співпраці. Угода по суті відповідає нашій формулі: об’єднані у захисті, об’єднані у відновленні”, – пояснив прем’єр міністр.

10) За словами Дениса Шмигаля, “враховуючи масштабність угоди, потрібні додаткові технічні кроки”.

“Це документи не міжурядового рівня, а інституційного, які в критичних питаннях принципово погоджені і не виходять за рамки угоди, а розвивають її. Фонд створюватиметься на десятки років, тому і процес його створення – не один день. І не одне рішення. Переговорна команда по поверненню з Вашингтону в режимі 24/7 буде доступною для народних депутатів і відповість на всі додаткові питання по угоді”, – резюмував Денис Шмигаль.

Про відповідність угоди Українській Конституції

Як наголосив очільник українського уряду, угода про створення Інвестиційного фонду відбудови відповідає Конституції України та не суперечить національному законодавству.

“Це взаємовигідні домовленості, які створюють позитивну динаміку нашої відбудови, нашого розвитку на десятиліття. У світі є багато прикладів країн, які, маючи США у якості стратегічного економічного партнера, здійснили справжнє економічне диво. Для них сильна економіка та процвітання стала найкращою гарантією безпеки”, – додав Денис Шмигаль.

Де видобуватимуть корисні копалини? 

Як зазначив прем’єр-міністр, угода передбачає видобуток корисних копалин на усій території України, що визначена кордонами 1991 року.

“Угода охоплює всю суверенну територію України, це безумовно…Вона охоплює всі області, всю територію, визначену кордонами 1991 року”, – підкреслив Шмигаль.

Він також наголосив, що угода не порушує євроінтеграційні зобов’язання України, та “екологічні зобов’язання перед громадами або перед українським суспільством”. 

“Угода ніяк не порушує екологічних норм і вимог до українського законодавства, зокрема до тої частини, яка відповідає європейським директивам. Тому тут немає причин переживати за виконання екологічних норм нашого законодавства”, – резюмував Шмигаль.  

Про інвестиційні можливості

Український прем’єр висловив думку, що “ця угода є абсолютним досягненням для нашої держави”. 

“Я впевнений, що це буде одним з найбільших, найбільш ефективних, і найбільш важливих для України інвестиційних інструментів. Буде утворений фонд. Важливо, що це фонд партнерський, 50 на 50. Ми працюємо зі Сполученими Штатами, і управління фондом теж буде здійснюватись на рівноправних засадах 50 на 50. Тобто, відповідна, рада буде створена – 3 і 3 представника від України, від Сполучених Штатів. Фонд буде інвестувати у видобуток корисних копалин, у переробку, у розвиток виробництва, і може інвестувати також в інфраструктуру. Важливо, що вся власність на корисні копалини, на всю інфраструктуру залишається за Україною, це наше суверенне право. А даний фонд буде виключно інвестиційним фондом, або, як називають такі утворення, фондом прямих інвестицій”, – пояснив Шмигаль.

Він зауважив, що наразі зарано оцінювати обсяги Інвестиційного фонду, однак висловив упевненість, що йтиметься про “десятки, а можливо, сотні мільярдів доларів”.

“Це наша ціль для таких інвестицій, і ми про це говоримо з нашим партнером Сполученими Штатами Америки. Ми дивимося, як працювали аналогічні фонди, які утворювали Сполучені Штати в інших країнах світу у XXI столітті. Дійсно, такі фонди ставали проривним інструментом інвестицій, економічного розвитку для кожної з тих країн, де вони утворювались. Відповідно, для України це абсолютна правильна, хороша перспектива”, – резюмував прем’єр-міністр.  

  • Нагадаємо, 30 квітня Україна та Сполучені Штати Америки підписали угоду про створення Інвестиційного фонду з відбудови України.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності