Шахрайство з картками: НБУ розповів, що змінилося у 2024 році
У 2024 році в Україні зафіксували зниження кількості шахрайських операцій із платіжними картками – на 2 тис. випадків, або на 1% у порівнянні з 2023 роком
Про це свідчать результати аналізу статистики збитків від незаконних дій, зібраної Національним банком України.
Загалом за рік сталося 270 тис. таких інцидентів.
“На один мільйон видаткових операцій із платіжними картками припадала 31 шахрайська операція. Відносна кількість шахрайських операцій зменшилася ще суттєвіше – на 8%, якщо порівнювати з 2023 роком, завдяки зростанню загальної кількості видаткових операцій”, – ідеться у повідомленні пресслужби НБУ.
Попри зниження кількості шахрайських операцій їхні фінансові наслідки стали відчутнішими. Сума збитків зросла на 37% і сягнула 1,1 млрд грн. Це пов’язано зі збільшенням середньої суми однієї шахрайської транзакції — з 3065 грн у 2023 році до 4247 грн у 2024 році.
У розрахунку на кожен мільйон гривень, витрачених за допомогою платіжних карток, припадало 176 грн збитків. Це на 28% більше, ніж торік.
Більшість шахрайських операцій відбувається в інтернеті. У 2024 році 83% шахрайських випадків сталися саме онлайн. За сумою збитків частка таких операцій зросла до 93%, тоді як лише 7% припадало на шахрайство через фізичні пристрої — термінали, банкомати тощо.
Середня сума однієї шахрайської онлайн-операції сягнула 4761 грн.
Як і в попередні роки, основною причиною шахрайства залишається те, що користувачі самі розголошують конфіденційну інформацію: PIN-коди, CVV, паролі до онлайн-банкінгу тощо. У 2024 році через це було завдано 84% від загальної суми всіх збитків (у 2023 році — 80%).
“Показники збитків від шахрайства за 2024 рік демонструють, що в більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки. Тому у 2025 році Національний банк планує продовжити практику підвищення рівня обізнаності громадян про правила безпечного використання платіжних карток та інтернет-банкінгу і повторно провести Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай”, – повідомив заступник голови Національного банку Олексій Шабан.
- Раніше ЦПД попередив, що в месенджері Telegram з’явилася нова шахрайська схема, коли зловмисники пропонують громадянам отримати нібито фінансову допомогу від UNICEF.