Політик Олег Рибачук, голова ГО "Центр спільних дій", віцепрем’єр-міністр України з питань євроінтеграції (2005) в інтерв'ю ведучому програми "Студія Захід" Антону Борковському зазначив, що зять Дональда Трампа знайшов через Amazon теорію тарифної політики та її автора, економіста Наварро, який і став президентським радником з економіки
“Коли у США кажуть про тарифи, то там була цікава історія. У наших соцмережах теж вже з’явилось відео про цього знаменитого ідеолога тарифної політики — економіста Наварро (Пітер Кент Наварро – американський економіст, професор економіки в Бізнес-школі Каліфорнійського університету в Ірвайні – ред.). Мені було цікаво і я подивився сюжет, як він взагалі з’явився в орбіті Трампа. Коли Трамп став президентом, у нього не було жодного економічного радника, тому він попросив зятя знайти когось. І зятьок просто на Amazon знайшов книжку “Смерть Китаю” (Death by China). Назва була вражаюча, автор — Наварро. Зятьок познайомив Трампа з Наварро. Так Трамп став палким прихильником тарифної політики”, – зауважив Олег Рибачук.
За його словами, особливість доктора Наварро у тому, що в академічних колах США його ніхто не знав. Але Наварро написав сім книг, в яких постійно посилається на “відомого економіста Рона Варо“. Це як Порошенко і Рошен, бо Наварро взяв і з літер свого прізвища склав собі псевдогероя, посилаючись на нього, як на авторитета в тарифній політиці. Він запроваджував теорію того, що теорія тарифної політики змінить все, і “заразив” цим Трампа.
“Дивовижно, як можна на основі фактично сфабрикованої теорії, яку не визнають, бо я не чув жодного авторитетного економіста чи нобелівського лауреата, чи мільярдера, щоб хтось казав, що тарифна політика дасть результат – скоротить бюджетний дефіцит. Але Трамп стверджує, що все працює. Я навіть дивився виступ Наварро наживо, а потім бачив його публічну перепалку з Маском, який назвав Наварро повним ідіотом. Додав, що в нього не мозок, а торба з цеглинами. І ця їхня суперечка вже гуляє мережею”, – прокоментував політик.
На його думку, цікавим є те, що американці визнають, що стали заручниками того, що людина у хворій уяві закинула теорію і практично зруйнувала світ. І зараз у США відбуваються спроби, щоб обмежити повноваження Трампа щодо ухвалення рішень по тарифах.
“У сенаті вже прийнята резолюція, яка забирає в нього право приймати одноосібно рішення про тарифи. У конгресі більш як десять республіканців теж підтримують це. Якщо винести цю резолюцію у конгрес, то можна забрати у Трампа цю можливість, але там вступає в силу їхній Стефанчук, тобто Джонсон. А він не хоче ставити на голосування цю резолюцію, бо результат передбачуваний. Тому кількість республіканців, які починають бунтувати в конгресі, зростає. Це не Майдан, але за менш ніж 100 днів досягти таких результатів — вражаюче“, – резюмував Рибачук.
Мита США проти всіх країн
Дональд Трамп 2 квітня оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.
Міністр фінансів США Скотт Бессент закликав країни, проти яких запровадили мита, не вживати негайних заходів у відповідь: він вважає, що це спричинить ескалацію.
Згодом президент США оголосив надзвичайний стан, щоб “підвищити конкурентоспроможність, захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку”.
Однак за добу після того, як Трамп запровадив нові мита, статки 500 найбагатших людей світу сумарно зменшились на 208 мільярдів доларів.
Згодом британська компанія Jaguar Land Rover заявила про припинення постачання своїх автомобілів до Сполучених Штатів на місяць унаслідок введення президентом Дональдом Трампом 25-відсоткового мита. Аналогічне рішення ухвалили в Audi.
Водночас 7 квітня Трамп оголосив, що в разі, якщо Китай не скасує свої тарифи у розмірі 34% до 8 квітня, США введуть нові, ще більші мита на китайські товари. Наступного дня Сполучені Штати запроваджують тарифи в розмірі 104% проти КНР.
Того ж дня Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС запропонував США нульові тарифи на промислову продукцію після запровадження Трампом мит.
9 квітня президент США Дональд Трамп заявив, що його глобальна тарифна політика є “війною зі світом”, а потім відступив і сказав, що це “зовсім не війна”.
11 квітня китайський лідер Сі Цзіньпін закликав Європейський Союз об’єднати зусилля проти тарифної політики президента США Дональда Трампа.