Російське ПО в Україні буде каратися штрафами у 2% з обороту

Російське ПО в Україні буде каратися штрафами у 2% з обороту 1

Новий законопроєкт пропонує повністю вивести з обігу російські IT-продукти до 2030 року. У разі ухвалення закону порушникам загрожують штрафи до 2% річного обороту.

Проєкт передбачає створення офіційного переліку заборонених продуктів, який буде вести Держспецзв’язку. До цього переліку зможуть вносити пропозиції та Нацбанк у межах своїх повноважень.

Чому це важливо

У пояснювальній записці автори законопроєкту зазначають, що чинне законодавство не містить чітких критеріїв для визначення ворожого програмного забезпечення. Це ускладнює його виведення з обігу, а також створює ризики для кібербезпеки України.

“В умовах гібридної агресії проти України виникла об’єктивна потреба у законодавчому врегулюванні питань визнання таких продуктів ворожими”, – йдеться в документі.

Які продукти можуть визнати ворожими

Згідно з документом, ворожими можуть бути визнані ті ІТ-продукти, які:

  • створені або належать країні-агресору;
  • мають бенефіціарів, пов’язаних із ворожими державами;
  • використовуються для збору чи передачі даних у спосіб, що загрожує безпеці України;
  • включені до відкритих санкційних списків інших держав чи організацій.

Коли почне діяти заборона та які санкції

Якщо закон ухвалять, основні його положення набудуть чинності через 6 місяців після публікації. Заборона на використання ворожих ІТ-продуктів буде діяти у держорганах, критичній інфраструктурі, оборонному секторі та платіжних системах.

Порушення заборони каратиметься фінансовими санкціями – 2% від річного обороту компанії з 1 січня 2030 року.

Винятки передбачено лише для розвідувальних органів.

“Цей законопроєкт – спроба системно закрити вікно ворожим технологіям, які можуть бути інструментом впливу або атаки на наші державні інституції”, – пояснюють автори.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності