Росія попросила компанії висловити пропозиції, які санкції Москва має спробувати зняти під час переговорів із США, пише Reuters із посиланням на двох російських бізнесменів. Останні заявили, що найбільше їм дошкуляють обмеження, які перешкоджають потокам транскордонних платежів.
Днями президент США Дональд Трамп пригрозив Москві жорсткішими санкціями, якщо вона не піде на переговори, але не виключив послаблення санкцій, якщо погодиться на припинення вогню в Україні.
Два джерела в російській промисловості заявили, що Міністерство промисловості та торгівлі просило компанії підказати, які санкції необхідно скасувати насамперед.
Один із співрозмовників розповів, що міністерство розсилає форму, в якій запитує компанії, які санкції найбільше вплинули на їхній бізнес, і просить визначити найбільш делікатні обмеження.
Агентство поспілкувалось із ще низкою співробітників великих російських експортерів, консультантами, юристами, економістами та радниками, які сказали, що проблеми з оплатою були найбільшою проблемою, хоча три з джерел також назвали енергетичні санкції, зокрема обмеження для російського танкерного флоту.
«З урахуванням транзакційних витрат і розрахунків через треті валюти все стало набагато дорожче. Тож найважливішим, найнебезпечнішим, найболючішим є обмеження на розрахунки в доларах», — сказав один із них.
Відповідаючи на запитання про те, які саме санкції Росія хоче пом’якшити, спікер Кремля Дмітрій Пєсков у четвер відповів, що вважає всі санкції незаконними та їх слід скасувати, тому «немає сенсу озвучувати якісь конкретні сегменти до переговорів».
Основним російським банкам заблокували використання глобальної платіжної мережі SWIFT незабаром після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Не маючи доступу до ринків доларів і євро, російські компанії були змушені шукати обхідні шляхи в інших валютах і через треті країни.
Скасування цих обмежень і санкцій щодо банків стане величезним поштовхом для Росії, заявили три джерела, хоча одне зазначило, що нереалістично сподіватися на такий сприятливий результат найближчим часом.
Аналітик Renaissance Capital Андрій Мелащенко зазначив, що Європа може не наслідувати жодних кроків США.
«Зняття санкцій США не призведе до автоматичного скасування європейських санкцій або повного відновлення платіжної інфраструктури, тобто повернення доходу на основі комісій від транскордонних операцій залишатиметься обмеженим», — сказав він.
Зменшення застосування вторинних санкцій, націлених на компанії в третіх країнах, що дозволяє Росії обходити обмеження, є більш імовірним найближчим результатом, кажуть джерела.
«Обхідні шляхи дорогі та повільні. Ми можемо отримати обладнання та технології через Китай чи Емірати, але як ми можемо за них заплатити?», – заявило джерело та додало, що Китай також посилив обмеження.
Пом’якшення вторинних санкцій, яке значною мірою залежить від Сполучених Штатів, могло б покращити прийом російських платіжних карток «Мир», московської альтернативи Visa. Але більшість суверенних активів Росії вартістю близько 300 мільярдів доларів, заморожених Заходом, зберігаються в Європі, де лідери дотримуються більш жорсткої позиції щодо Москви, ніж Сполучені Штати.
Джерело в промисловому секторі повідомило, що пошук танкерів-льодоколів є ще однією серйозною проблемою. Інше джерело сказало, що санкції в кінці правління адміністрації Джо Байдена, спрямовані проти суден російського тіньового флоту, великих нафторозвідувальних компаній і мереж, що торгують російською нафтою, були дуже болючими.
Водночас не всі в Росії сподіваються на полегшення. Генеральний директор найбільшого російського кредитора «Сбербанк» Герман Греф сказав, що його банк працює, виходячи з того, що санкції будуть лише посилені. Схожу думку висловив заступник голови правління «Новатек» Едуард Гудков: «Не варто думати, що зі зменшенням геополітичної напруженості це якось полегшить нашу ситуацію».
Нагадаємо, 11 березня в Саудівській Аравії відбудись переговори між делегаціями України та США в. За їхніми підсумками Україна погодилася на негайне тимчасове перемирʼя. У свою чергу США оголосили про відновлення військової допомоги та обмін розвідданими.
Сьогодні вранці спецпосланник Трампа Стів Віткофф вилетів з Катару та прямує до Росії, де в нього відбудуться перемовини з росіянами щодо угоди про припинення вогню в Україні.