Головною проблемою під час пошуку персоналу для роботодавців в Україні є нестача кваліфікації у працівників і відсутність мотивації. Про це пише Олена Колеснікова, голова галузевої ради федерації металургів України, голова комітету зі сталого розвитку федерації роботодавців, членкиня НАЗЯВО, у статті – “Ринок праці 2025: чому бізнес не може знайти працівників, а безробітні — роботу”.
Експертка зазначає, що важливим кроком для розв’язання проблем ринку праці та безробіття повинна стати перекваліфікація тих, хто не має роботи. Однак, як свідчать результати аналізу ринку праці, понад 44% безробітних не вірять, що нова професія щось змінить у їхньому житті, а ще 32% зупиняє на шляху до перекваліфікації сам процес навчання.
“Це свідчить про низьку мотивацію та недостатню профорієнтацію. Багато людей не знають, що перекваліфікація може бути адаптована до їхніх потреб і можливостей”, – зазначає авторка матеріала.
Наприклад, 79% безробітних готові і хочуть працювати, але зовсім не орієнтуються на ринку праці. Ще 70% погоджуються на зміну професії, але не розуміють, як це зробити та що це їм дасть. А 59% очікують гідної заробітної плати, 51% — стабільності, 40% — гнучкого графіка, і тільки це може стати стимулом для перенавчання. Лише 18% опитаних безробітних заради роботи готові змінити місце проживання.
Оскільки 15% опитаних роботодавців вважають, що причиною труднощів у підборі персоналу є завищені очікування по зарплаті. За даними Пенсійного фонду України, на січень 2025 року середня заробітна плата в Україні сягнула близько 22 тис. грн. Тоді як лише 20,3% безробітних очікують зарплату понад 20 тис. грн. Більшість при пошуку роботи вказує значно нижчі бажані суми, що свідчить про обмежене уявлення про не тільки потребу у кваліфікації, але і про її вартість на ринку праці.
“Втім, як показало опитування роботодавців, 35% планують підвищення заробітної плати”, – додала авторка.
З іншими статтями авторки можна ознайомитися за посиланням.