РФ хоче незаконно перезапустити ЗАЕС: Greenpeace показав супутникові знімки

Росіяни активно зводять нову високовольтну лінію електропередачі на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Донецької областей з метою незаконного перезапуску Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) та її інтеграції до енергосистеми Росії

Про це йдеться у новому звіті Greenpeace.

Будівництво лінії фіксується на захід від Бердянська, Запорізька область, та на північний захід від Маріуполя, Донецька область

Супутниковий аналіз, проведений Greenpeace на основі зображень високої та середньої роздільної здатності від Planet, підтверджує наміри російської державної корпорації “Росатом” відновити роботу ядерних реакторів на ЗАЕС, яка перебуває під окупацією з березня 2022 року.

Так, згідно з повідомленням, станом на 23 травня 2025 року вже зведено 90 км лінії з 300  встановленими опорами. За період з 11 по 22 травня було змонтовано 15 опор та понад 5 км лінії електропередач від східної частини Тополиного, що на північ від Маріуполя. Очікується, що до кінця травня будівництво триватиме через Кальчицьке водосховище.

Greenpeace прогнозує, що ця лінія буде продовжена ще на 100 кілометрів на захід до окупованого Мелітополя, де її мають підключити до підстанції 330 кВ. У східному напрямку лінія має бути з’єднана з підстанцією 750/330 кВ на північ від окупованого Маріуполя.

Координація будівельних робіт здійснюється Чорноморським регіональним диспетчерським управлінням, що є окупаційною філією АТ “СО ЄЕС” – структури, яка відповідає за оперативно-диспетчерське управління в Об’єднаній енергосистемі Росії.

Greenpeace Україна з січня 2024 року попереджає про небезпеку російського перезапуску ЗАЕС та закликає зупинити ці незаконні дії. Організація також досліджує роль Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у цій ситуації, оскільки, на їхню думку, дії МАГАТЕ можуть сприяти незаконним планам “Росатому”.

“Це одне з перших конкретних свідчень того, що Росія реалізує небезпечні та незаконні плани перезапуску найбільшої АЕС в Україні та Європі — Запорізької. Але ця станція є виключно власністю України, а російський крок до потенційно катастрофічної експлуатації реакторів повинен бути засуджений. Росію та “Росатом” потрібно зупинити, станцію — деокупувати й повернути Україні”, – заявив Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace Україна.

Greenpeace Україна застерігає, що плани “Росатому” щодо перезапуску реакторів ЗАЕС несуть дуже серйозні ризики для ядерної безпеки. Серед ключових загроз:

  • Зношеність обладнання: Після трьох років окупації обладнання ЗАЕС перебуває у зношеному стані.
  • Брак досвідченого персоналу: Станції бракує кваліфікованого персоналу.
  • Відсутність резервних ліній електропередач: Існує лише одна зовнішня лінія електропередачі без резерву, оскільки українська та російська мережі не синхронізовані.
  • Проблеми з охолодженням: Відсутність циркуляції охолоджувальної води може призвести до перегріву та пошкодження активної зони реактора.

Ці фактори можуть призвести до серйозних наслідків, включаючи радіоактивне забруднення за межами майданчика станції.

Росатом не здатен гарантувати ядерну безпеку при спробі перезапуску ЗАЕС. Ми не раз закликали гендиректора МАГАТЕ чітко донести це до представників РФ. МАГАТЕ не повинна в жоден спосіб підтримувати підготовку до незаконного перезапуску реакторів Запорізької АЕС“, – наголосив Ян Ванде Путте, ядерний експерт Greenpeace Україна.

  • 22 травня глава Центру вивчення окупації Петро Андрющенко повідомив, що росіяни продовжують будівництво ліній електропередачі від тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції, зокрема через Маріупольський район.

Джерело

Донецька областьЗапорізька областьРосія