Американське агентство Fitch напередодні, 23 травня, вдруге поспіль підтвердило рейтинг України на рівні Restricted Default (обмежений дефолт) для боргів у іноземній валюті. Рейтинг у національній валюті – “CCC+”, що означає дуже високий ризик.
В агентстві пояснили, що Україна продовжує перебувати у процесі реструктуризації зовнішніх боргів. Наразі нереструктуризованими залишаються ВВП-варанти ($2,6 мільярда) та кредит Cargill ($0,7 мільярда).
Що стосується внутрішніх боргів у гривні, Україна продовжує їх обслуговувати, тому рейтинг у національній валюті вищий.
Fitch вказує, що станом на травень 2025 року лише 1,1% боргів у гривні належить нерезидентам. Держателями основної частини боргу є Нацбанк та комерційні банки, причому переважно державні.
Агентство прогнозує, що внутрішні запозичення продовжать збільшуватися, особливо у 2026 році. Це пов’язано з очікуваним скороченням зовнішньої фінансової допомоги. Якщо у 2025 році Україна отримає рекордні $55 млрд зовнішнього фінансування (проти звичайних $25 млрд щорічно у 2022-24), то надалі воно стане менш передбачуваним та, ймовірно, знизиться.
31 травня має бути здійснено платіж понад $500 мільйонів, прив’язаний до темпів економічного зростання у 2023 році, що становили 5,3%. Кабмін наклав мораторій на цю виплату. Повідомлялось, що Україна не буде квапитися з реструктуризацією ВВП-варантів 2015 року, навіть якщо доведеться допустити дефолт за ними.
Умови торгів ми свого часу описували у тексті. Про це читайте у статті “Боргове очищення: що Україна запропонувала своїм кредиторам і що почула у відповідь”.