Путін пропонує Трампу економічний контроль над Україною, – Горбач

Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач зазначив, що проєкт угоди про надра, це ніщо інше, як форма шантажу України адміністрацією Трампа

“Щодо вимоги в угоді про надра, щоб зарахувати американську допомогу як внесок у створення інвестиційного фонду з розробки українських надр, це виглядає як спроба Дональда Трампа продати американському електорату ідею повернення коштів, витрачених попередньою адміністрацією Байдена на підтримку України. Однак ці кошти вже витрачені, вони не були позичені, і їх не потрібно повертати. Це були добровільні пожертви з боку американського уряду”, – зазначив Горбач.

Стратегічно Україна залучає Європейський Союз як союзника в переговорах, оскільки проєкт, запропонований Білим домом, фактично встановлює американський контроль над українськими надрами, бюджетом та економічними правилами, що робить українську економіку несумісною з європейською. 

“Це унеможливлює членство України в ЄС. Переговори триватимуть довго за участі європейських партнерів, які вкажуть на невідповідність положень проєкту європейському законодавству”, – зауважив він.

Україна прагне уникнути економічної чи ресурсної капітуляції перед Дональдом Трампом, адже інакше це виглядає як політичний контроль Росії над Україною та економічний контроль США над Україною, каже аналітик.

“Це формула обмеження суверенітету України, чого домагався Путін з самого початку, намагаючись нам навʼязати маріонетковий уряд і позбавити нас права набувати членства в міжнародних організаціях, таких як НАТО чи ЄС. Це обмеження суверенітету і політичний контроль РФ над Україною. З іншого боку, Путін своєму партнеру Дональду Трампу пропонує економічний контроль над українськими надрами, що теж вважається формою обмеження українського суверенітету права розпоряджатися власними надрами”, – розповів він.

Тиск, спрямований незрозуміло для чого, адже Дональд Трамп чинить тиск на Україну, хоча мав би спрямувати його на Росію. Саме Росія, начебто, не погоджується з припиненням вогню, зауважив Горбач.

“Вся ситуація вже кілька тижнів розвивається в парадигмі пошуку винного у порушенні домовленостей. Українська сторона зайняла позицію готовності до перемир’я, погоджуючись із американською пропозицією, фіксуючи порушення з боку Росії та направляючи ці факти з доказами до Вашингтону, щоб показати, що саме росіяни порушують домовленості. Росіяни роблять те саме: порушуючи домовленості, звинувачують Україну у порушеннях. Наприклад, Дмитрієв заявив, що Україна, мовляв, порушує енергетичне перемир’я, не надаючи доказів”, – сказав він.

У цьому контексті важливо не лише самі факти, але й донесення їх до Дональда Трампа чи інших американських політиків, щоб вони могли повірити в це. Це дозволить їм заявити: “Ми рівно віддалені посередники, обидві сторони нам скаржаться, і ми будемо врегульовувати їхні суперечності”, зауважив аналітик.

На його думку, позиція Білого дому спрямована на одночасний тиск на Україну та погрози Росії, але без реального тиску на останню, виглядає як сигнал Кремлю про готовність США до торгівлі та партнерства. Це, ймовірно, було озвучено під час телефонних переговорів чи зустрічей делегацій.

Угода про копалини

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.

28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. 

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 28 березня міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт Угоди від США щодо корисних копалин,  Україна формує свою позицію.

Згодом Зеленський прокоментував новий американський проєкт угоди про українські рідкісноземельні мінерали та розповів, що в ньому зʼявилися речі, які раніше сторони відкидали.

31 березня президент США Дональд Трамп сказав, що український лідер хоче відмовитися від важливої ​​угоди щодо корисних копалин.

Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.

4 квітня Зеленський заявив, що наступного тижня юристи представлять йому основні пункти українського драфту угоди про рідкісноземельні мінерали зі США.

 

Джерело

Володимир ЗеленськийДжо БайденДональд ТрампНАТОРосіяСША