Путін боїться дронів напередодні параду та інші акценти світових ЗМІ 6 травня

У фокусі міжнародних видань – дрони вже другу ніч поспіль атакують столицю Москви, коли там на 9 травня запланований великий парад, тим часом угода про корисні копалини дозволить Трампу мати вплив на Путіна

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 6 травня.

Дрони атакують Москву напередодні параду 

Чимало медіа відзначили атаку українських безпілотників на Москву напередодні “параду перемоги” диктатора Володимира Путіна. У Der Spiegel написали, що “Україна здивувала Росію масштабною атакою”. За інформацією росіян, цієї ночі вони нібито збили 105 безпілотників. 

Як відзначають у The Guardian, українські безпілотники атакують Москву вже другу ніч поспіль, що змусило тимчасово закрити столичні аеропорти.

Мер Москви Сергій Собянін заявив, що щонайменше 19 українських безпілотників наблизилися до Москви “з різних напрямків”. Декілька російських сайтів повідомили, що один безпілотник врізався в житловий будинок поблизу головної дороги на півдні столиці, розбивши вікна. Повідомлень про жертв немає.

Тим часом у Воронезькій області РФ, що межує з Україною, зафіксовано щонайменше 18 безпілотників, повідомив губернатор. Росавіація тимчасово закрила аеропорти Москви та деяких регіональних міст. Росія заявила, що знищила чотири українські дрони біля Москви без жертв і пошкоджень. 

Київ не коментував атаку, але заявляє, що цілі – військова інфраструктура РФ у відповідь на агресію. Британські журналісти також нагадують, що у березні 91 дрон атакував Московську область, убивши трьох людей, спричинивши пожежі та перебої в роботі транспорту.

У CNN додають, що згідно із заявою Кремля, опублікованою в неділю, останній український напад на російську столицю стався напередодні очікуваного прибуття Сі Цзіньпіна до Москви в середу з триденним державним візитом, під час якого китайський лідер візьме участь у святкуванні Дня Перемоги у п’ятницю, 9 травня. Очікується, що серед інших лідерів будуть присутні президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва, президент В’єтнаму То Лам та диктатор Білорусі Олександр Лукашенко.

“9 травня – найважливіший день у календарі Володимира Путіна, оскільки він здавна використовував його для залучення громадської підтримки та демонстрації військової доблесті країни. Очікується, що у п’ятницю тисячі людей вишикуються на вулицях Красної площі Москви, щоб вшанувати пам’ять про роль Радянського Союзу в перемозі над нацистською Німеччиною”, – кажуть у виданні.

У польському медіа Rzheczpospolita написали, що “Путін чекає гостей у страху”. 

“Цьогорічний парад на Красній площі може нарешті прорвати міжнародну ізоляцію Кремля. Але Володимир Путін боїться, що Москву атакуватимуть українські безпілотники. Адже росіяни усвідомлюють, що українська армія здатна зірвати святкування, яке може обернутися як міжнародним тріумфом, так і фіаско Путіна”, – відзначили журналісти.

В чому сенс угоди про копалини між США та Україною 

А в адміністрації Трампа лунають двозначні заяви щодо російсько-української війни. У The Washington Post назвали статтю: “Посланець Трампа назвав фальсифіковані російські референдуми реальними”.

Журналісти відзначають, що пропозиція Трампа щодо припинення війни в Україні передбачає юридичне визнання анексії Криму Росією та фактичне визнання окупації частин чотирьох інших регіонів. План розробив Віткофф, друг Трампа без дипломатичного досвіду. Це суперечить політиці США, яка не визнає захоплення територій, як у випадку з Балтійськими країнами чи Кувейтом. Тому Віткофф посилається на псевдо референдуми, проведені Росією під окупацією, стверджуючи, що місцеві хочуть бути з РФ, бо “вони російськомовні”.  

Журналісти нагадують, що референдум у Криму відбувся після анексії російськими військами. Крим став частиною України в 1954 році. У 1991 році більшість кримчан підтримала приєднання до України. Референдум 2014 року був незаконним за Конституцією України, адже там навіть не було можливості голосувати “проти”, тим більше, що було заблоковано українські ЗМІ та проведена явна фальсифікація (справжня явка була 34,2% замість заявлених 82%). До того ж ця анексія порушила Будапештський меморандум, де Росія гарантувала територіальну цілісність України.

У The Washington Post також відзначають, що референдуми 2022 року в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях теж були незаконними, проведеними під дулами автоматів, без реального вибору. ООН засудила анексію. Виходить, що Віткофф ігнорує примусовий характер цих голосувань, що суперечить міжнародному праву. А його твердження про “волевиявлення народу” не відповідають фактам, а свідчать про прихильність до політики Кремля. 

Натомість у New York Post написали, що угода США про корисні копалини України дає Дональду Трампу “важіль впливу” на Росію. Принаймні, так пояснив це міністр фінансів США Скотт Бессент. 

“Економічне партнерство було ідеєю президента Трампа, і він вважав, що воно призведе до кількох результатів. Це створило б для нього більше важелів впливу на російське керівництво, коли настав час звернутися до них. Тож ідея полягала в тому, щоб почати з України, підписати угоду, яка покаже, що американці все ще тут, важливий символічний крок”, – сказав Бессент під час свого виступу на Глобальній конференції Інституту Мілкена в Лос-Анджелесі.

Джерело

БілорусьДональд ТрампДонецька областьЗапорізька областьКиївська областьЛуганська областьООНРосіяСШАУгорщина