Прогноз зростання ВВП для України залишається незмінним
Він утримається на рівні 2–3%.
У 2025 році МВФ зберігає прогноз зростання ВВП України на рівні 2–3%. Незважаючи на менший дефіцит електроенергії, негативними факторами залишаються зниження видобутку газу та ослаблення аграрного експорту. Про це йдеться у повідомленні Міжнародного валютного фонду.
В агентстві зазначили, що Національний банк України зберігає жорстку монетарну політику на тлі високої інфляції, яка залишається під контролем. Рівень міжнародних резервів країни достатній завдяки значній зовнішній допомозі.
«Війна Росії проти України продовжує завдавати нищівних соціально-економічних втрат. Тим не менш, макрофінансова стабільність зберігається завдяки зваженій політиці влади та масштабній зовнішній підтримці», — заявила Гіта Гопінат, перша заступниця директора-розпорядника МВФ:
За її словами, відновлення фіскальної стійкості та фінансування ключових витрат у середньостроковій перспективі вимагатиме неухильної реалізації Національної стратегії доходів. Це передбачає модернізацію податкової та митної служб, боротьбу з ухиленням від сплати податків, а також гармонізацію законодавства з нормами ЄС.
«Україна також активно працює над реалізацією стратегії реструктуризації боргу, що необхідно для зниження фіскальних ризиків та забезпечення пріоритетних видатків. Фінансовий сектор залишається стабільним, але вимагає пильної уваги. Прогалини в інфраструктурі ринку капіталу необхідно усунути, аби залучити приватні інвестиції до повоєнного відновлення», — додала Гопінат.
Представниця МВФ наголосила на необхідності продовження антикорупційних реформ, ухвалення змін до КПК, призначення керівника Бюро економічної безпеки та зміценні системи протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму.Загалом МВФ визнає, що ризики для макроекономічної стабільності залишаються надзвичайно високими, однак зважене планування та своєчасна міжнародна допомога залишаються ключовими чинниками стійкості економіки України.
Крім того, МВФ затвердив для України чотири нові структурні маяки, зокрема:
- оновлення єдиного проєктного портфеля державних інвестицій;
- підготовку дорожньої карти для розвитку інфраструктури фінансового ринку;
- впровадження міжнародних стандартів оцінки активів;
- розробку законодавчих ініціатив щодо гармонізації ринку облігацій та сек’юритизації з міжнародними нормами.
Нагадаємо, що Виконавча рада Міжнародного валютного фонду завершила восьмий перегляд програми для України та схвалила виділення ще $0,5 мільярда бюджетної підтримки. Кошти будуть спрямовані на підтримку державного бюджету. Загальний обсяг отриманого фінансування у межах програми наразі становить $10,6 мільярда.
Війна кардинально змінила структуру української економіки, базові галузі досі не оговталися від воєнних втрат, а економіка критично залежить від зовнішньої допомоги. Економістка Тетяна Богдан у статті “Двигун економіки глохне. Потрібен капітальний ремонт” попереджає: без перезавантаження ринкових механізмів країні загрожує тривала стагнація.