Посилення фінмоніторингу – про що домовились найбільші банки України

Посилення фінмоніторингу - про що домовились найбільші банки України 1 Банки домовилися про ліміти для переказів, обмеження кількості рахунків клієнтам та ризико-орієнтований підхід. 

Найбільші банки України підписали Меморандум «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг». Серед підписантів представники: Ощадбанку, ОТП Банку, ПриватБанку, Правекс Банку, ПУМБу, Райффайзен Банку, Універсал Банку та Таскомбанку. Експерти вважають, що основною метою документу є зниження лімітів для переказів, однак він містить чимало змін. 

Ліміти

По-перше, якщо немає документального підтвердження походження доходів, то позиція банку буде відрізнятися в залежності від рівня ризикованості операцій:

1) для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс.;

2) для клієнтів “середньогоˮ та “низькогоˮ рівня ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації: з 01.02.25 – в сумі до 150 тис. грн/міс.; з 01.06.25 – в сумі до 100 тис. грн/міс.

Клієнти, які планують здійснювати перекази понад встановлений ліміт, повинні надати документальне підтвердження доходів під час планування здійснення переказів.

Цілодобовий контроль

З метою забезпечення захисту коштів клієнтів та унеможливлення шахрайських операцій із рахунками клієнтів, у тому числі через “розібраніˮ мобільні застосунки, банки запровадять автоматизовані цілодобові анти-фрод правила.

Крім іншого, особлива увага приділятиметься операціям, що здійснюються у нічний час (з 24:00 до 06:00). І це правило будуть дотримуватися всі учасники платіжного ринку.

Обмеження на кількість рахунків

Банки введуть обмеження на кількість рахунків, відкритих у одній валюті для одного клієнта (поточні рахунки в одній валюті) – не більше 3 рахунків для клієнтів без документально підтверджених джерел доходів.

Ризик-орієнтований підхід

Банки домовилися застосовувати ризик-орієнтований підхід, особливо це стосуватиметься новостворених ФОП (до шести місяців). Такий підхід передбачатиме:

  • для новостворених ФОП із сумою річного доходу згідно з 1 групою оподаткування (високий ризик) запроваджують поглиблене вивчення його бізнес-діяльності під час встановлення ділових відносин (суть, масштаб та вид діяльності клієнта, вид послуг / продуктів, за якими клієнт звертається до банку, обсяг фінансових операцій, які планує проводити клієнт у банку протягом місяця тощо) та посилений моніторинг операцій за рахунком відповідно до суми середньомісячного доходу / місяць за 1 групою оподаткування;
  • для ФОП на загальній системі оподаткування або спрощеній системі 2-3 групи – відбуватиметься вивчення клієнта відповідно до власного ризик-орієнтованого підходу.

Вірогідно, в наступному році прибутковість банків значно впаде. Адже гривневі депозити через високу інфляцію в Україні стали непривабливими, гроші при такому способі зберігання обезцінюються. 

Джерело