Податки в Україні 2025 – хто має платити податок на нерухомість, який його розмір
В Україні власники нерухомості, мають платити податок за «зайві» квадратні метри. Так, оподаткуванню підлягають квартири площею від 60 кв.м та будинки площею від 120 кв.м. Урядовий портал розповів, хто має платити такий податок у 2025 році.
Хто повинен платити податок за «зайві» квадратні метри
Щороку власники великих об’єктів нерухомості повинні сплачувати податок на надлишкову площу.
Податок на нерухомість не стосується всіх власників житлових об’єктів, а лише тих, чия площа перевищує встановлені норми:
- для квартир – понад 60 квадратних метрів;
- для будинків – понад 120 квадратних метрів;
- для різних видів житлової нерухомості, включно з частками, – понад 180 квадратних метрів.
Оскільки податок на нерухомість поповнює місцевий бюджет, місцеві ради можуть встановлювати його ставку з урахуванням типу нерухомості та її розташування.
Який розмір податку на нерухомість у 2025 році
Сума податку на нерухомість визначається на основі розміру мінімальної заробітної плати у звітному році й не повинна перевищувати 1,5% за кожен “зайвий” квадратний метр.
У 2025 році податок нараховуватиметься за попередній рік, отже, розмір ставки залежить від мінімальної зарплати у 2024 році, яка становила 8 000 гривень. Виходячи з цього, максимальна ставка податку дорівнюватиме 100,5 гривні за квадратний метр (8 000*1,5%).
Оподатковуються лише квадратні метри, що перевищують встановлені норми. Наприклад, власник квартири площею 65 квадратних метрів сплачуватиме податок лише за 5 «зайвих» квадратів.
«За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку)», – йдеться у повідомленні.
Хто звільняється від оплати податку на нерухомість
В Україні від податку на нерухомість звільняються фізичні особи, які мають житлову площу:
- яка стала непридатною для проживання через воєнні дії;
- розташовану на територіях, де нині ведуться або нещодавно велися бойові дії;
- що знаходиться в зоні окупації або на територіях, які були тимчасово окуповані Росією.
У випадку, якщо податок на нерухомість не сплатити вчасно, будуть застосовуватися штрафні санкції. Якщо оплата затримується до 30 днів, до суми податку додається 10%. Якщо затримка перевищує місяць, податок зростає на 20%.
Раніше ми писали, що Кабмін пропонує «оновити» податки на продаж нерухомості.