Підвищення ціни на електроенергію – регулятор збільшив ризики для бізнесу в Україні
Плани НКРЕКП щодо підвищення ціни на енергетику негативно позначаються на іміджі та конкурентоспроможності України.
У перший тиждень травня ціна електроенергії на ринку на добу наперед (РДН) в Україні досягла рівня 113 євро за МВт-год, що є на даний час найвищим значенням у Європі. Про це розповів економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
Як зазначив експерт, у цей період у Німеччині ринкова ціна на електроенергію склала 56 євро, у Франції – 15 євро, у Польщі, Румунії, Словаччині та Угорщині – 70-75 євро за МВт-год.
Він зауважив, що така висока ціна в Україні суперечить типовій сезонній динаміці, оскільки травень завжди характеризується низьким попитом та профіцитом енергії на ринку. При цьому високі ціни на електроенергію впливають на зростання собівартості продукції, зменшують конкурентоспроможність українських підприємств, що в підсумку відображатиметься в посиленні інфляційного тиску.
“І на цьому тлі вас дуже здивує наступна інформація – НКРЕКП збиралася 15 травня на обговорення щодо перегляду “прайс-кепів” (граничних цін на ринку електроенергії, – ред.). За моєю інформацією, члени комісії під час цього обговорення поки не погодились на підвищення тарифів. Але це лише обговорення, а не фінальний документ, в якому все може змінитися”, – додав Кущ.
Експерт нагадав, що “спіраллю смерті” економісти називають стагфляцію, тобто поєднання високої галопуючої інфляції та падіння ВВП, яке призводить до своєрідного цугцвангу рішень, коли результат кожного ходу — це “втрата фігури”. Про такі тенденції в українській економіці попереджає Олексій Кущ, економіст та фінансовий аналітик, в статті “Українська економіка на межі, хоч би які оптимістичні прогнози звучали”.