Переговори щодо угоди про надра – допомога Україні до підписання не враховується

Переговори щодо угоди про надра – допомога Україні до підписання не враховується 1 Наразі над документом продовжують працювати американські та українські юристи.

Допомога, яку Сполучені Штати надали Україні до підписання угоди про співпрацю в галузі корисних копалин, не буде враховуватися в рамках цієї домовленості.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, коментуючи перебіг переговорів із американською стороною. Зокрема йдеться про військову та іншу підтримку, надану після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Раніше президент без посилань на конкретні джерела озвучував різні оцінки розміру так званого «боргу» України перед США – від 300 до 500 мільярдів доларів. Водночас Київ наполягав, що реальні обсяги допомоги становлять близько 100 мільярдів доларів, і навіть цю суму Україна відмовлялася включати до умов угоди.

«Відбулася важлива зустріч із Міністром фінансів США Скоттом Бессентом, під час якої однією з ключових тем була угода про надра. Над документом працюють юридичні команди обох сторін. Маємо хороший прогрес. Головне – чітко визначили наші червоні лінії: угода має відповідати європейським зобов’язанням України, не суперечити Конституції та законодавству і обов’язково пройти ратифікацію у Верховній Раді. Є домовленість, що допомога, надана до підписання угоди, не буде в неї зараховуватися», – повідомив Шмигаль.

Напередодні Дональд Трамп закликав Україну «негайно» підписати угоду про надра, заявивши, що процес затримується вже щонайменше на три тижні.

Як повідомляло ZN.UA, офіс президента отримав нову редакцію проєкту угоди. Документ на 60 сторінках охоплює не лише рідкісноземельні метали, а й усі види корисних копалин, пов’язані з ними виробничі й логістичні об’єкти, а також частину портової інфраструктури, задіяної в експорті.

Також народний депутат Ярослав Железняк говорив, що запропонована структура угоди не передбачає безпекових гарантій, натомість монопольний безстроковий доступ до українських ресурсів розглядається як форма компенсації за вже надану допомогу США.

У статті «Чому «смаколики» для Трампа перетворилися на угоду, яку неможливо перетравити» Надзвичайний і Повноважний Посол, член координаційної ради UAFP Лана Зеркаль аналізувала, чи залишається в України шанс зберегти і підтримку США, і свою свободу у вирі колоніальних вимог, шантажу санкціями та відсутності співмірних за потужністю союзників.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності