Охолодження економіки: експерт попередив про кризу в Україні цього року
Українська економіки наблизилась до “спіралі смерті”.
“Спіраллю смерті” економісти називають стагфляцію, тобто поєднання високої галопуючої інфляції та падіння ВВП, яке призводить до своєрідного цугцвангу рішень, коли результат кожного ходу — це “втрата фігури”. Про такі тенденції в українській економіці попереджає Олексій Кущ, економіст та фінансовий аналітик, в статті “Українська економіка на межі, хоч би які оптимістичні прогнози звучали”.
Він зазначив, що з інфляцією потрібно боротися жорсткою монетарною політикою, стисненням грошової маси та високими відсотковими ставками. А з рецесією треба боротися м’якою монетарною політикою, розширенням грошової пропозиції та низькими кредитними ставками.
“Наскільки близько наша економіка підійшла до “спіралі смерті”? Судіть самі, 2024 року ВВП зріс на 2,9% після відновлення на 5% 2023-го і обвалу на 28% 2022-го… У першому кварталі 2025-го реальний ВВП зріс на 0,5% р/р. Це фактично близьконульове зростання економіки з ризиком переходу до нульової та навіть від’ємної динаміки у другому кварталі поточного року. Індекс споживчих цін на товари та послуги у 2025 році (до відповідного періоду попереднього року) у квітні становив 14%“, – нагадав він.
До загроз внутрішньої рецесії української економіки призвела низка факторів, окрім війни, звісно. Це:
- відсутність ефективної концепції промислової політики;
- неакцентована на цілі економічного зростання монетарна політика, яка й з інфляцією в результаті не змогла впоратися;
- відсутність загальної моделі зростання, адаптивної до воєнних умов.
Якщо не вжити екстрених заходів, до літа на нас може очікувати поступове охолодження економіки.
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.