Одна з головних експортних галузей України на межі краху через тарифи держмонополій

Одна з головних експортних галузей України на межі краху через тарифи держмонополій 1

Залізорудна галузь України, один із головних наповнювачів держбюджету, опинилася в критичному становищі. До несприятливої ситуації на зовнішніх ринках додалися внутрішні чинники у вигляді тарифів державних монополій. Затягування з розв’язанням проблем загрожує важкими наслідками.

“ГЗК забезпечують надходження “твердої” валюти до національної економіки. І цим утримують курс гривні від обвалу. У 2024 році, Україна змогла повернутися до топ-5 найбільших світових експортерів залізної руди і отримала від експорту руди $2,8 млрд – це половина останньої річної позики від . Яку, до речі, належить повертати з відсотками”, – вказують у Центрі.

Але вже у 2025 році експорт цього виду продукції почав стрімко падати – через несприятливу кон’юнктуру на зовнішніх ринках, та “недалекоглядну” тарифну політику держмонополій, наголосили аналітики.

“Державні монополії регулярно підвищують вартість послуг для промисловості. При цьому ні в самих держкорпораціях (ПрАТ ““, НЕК “Укренерго”, НАК “ України”), ні в Кабміні, схоже, ніхто не ставить собі питання: чи може ринок, тобто в цьому разі промпідприємства, ці підвищення безболісно “проковтнути”?”, – пише Центр.

Там пояснюють, що підвищення тарифів дає зростання собівартості виробництва для ГЗК. На тлі падіння маржинальності продажів, викликаного низькими цінами на залізорудну продукцію. Це змушує підприємства скорочувати виробництво. Після чого та ж “Укрзалізниця” втрачає доходи через зменшення обсягів вантажоперевезень.

“Токсична комбінація вищевказаних зовнішніх і внутрішніх чинників чинитиме негативний вплив на показники залізорудного виробництва та експорту в II кв. Що, своєю чергою, погіршить ситуацію з наповненням бюджету і з валютним балансом.

Очевидно, Кабінет міністрів не може підвищити глобальні ціни на залізну руду. Але це не означає, що влада нічого не може зробити. Залізорудна галузь гостро потребує дерегуляції та зниження адміністративного тиску. Потрібні, як мінімум, раціональна тарифна політика держмонополій і своєчасне виконання зобов’язань з повернення ПДВ”, – резюмували в GMK Center.

Як відомо, у минулому році металургія принесла Україні 15,2% експортних доходів ($6,4 млрд). Ключовими товарами залишалися залізна руда ($2,8 млрд) і сталь ($2,4 млрд).

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності