Нам переживати з вами нічого: економіст Непран про тарифну політику Трампа
Перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран вважає, що через тарифну політику Трампа колишній світ залишився у минулому
Таку думку він висловив в етері Еспресо.
“Не слухайте експертів. На сьогодні чесний експерт, чи політизовані експерти, чесно кажуть: “Ніхто не знає, чим закінчиться ця історія із тарифами”. Що точно відомо, і що я теж стверджую, що той світ, який був до 4 квітня, він у минулому. До цього існувала Світова організація торгівлі – СОТ, розташована в Женеві. А туди входять 166 країн, 25 країн – спостерігачі. СОТ – це добровільне об’єднання, економічна ООН, щоб було зрозуміло. От якраз СОТ регулювала своїми угодами, і країни, які туди вступали, брали на себе зобов’язання грати за певними правилами, в тому числі не вводити в односторонньому порядку будь-які обмеження, квоти, мита чи ще те, що робиться непогоджено. Так СОТ регулювала 98% світової торгівлі. Сьогодні СОТ у Женеві розміщується в колишньому історичному будинку Ліги Націй, оскільки Ліга Націй пішла в минуле. Так от, Світова торговельна організація теж пішла в минуле 4 квітня. Можна вже зачиняти й не платити гарні зарплати, теплу роботу міжнародним чиновникам. Тому старий торговий світ пішов у минуле. А який буде майбутній, цього поки що ніхто не знає”, – сказав він.
Михайло Непран зауважив, що Україна та Сполучені Штати не є близькими економічно, тому це грає нашій країні на руку в такій ситуації.
“Шановні українці, на наше щастя, ми з американцями дуже близькі політично, у великому такому поєднані. А економічно, у нас американці, по-моєму, 18-ті у списку наших зовнішньоекономічних партнерів. Це не Китай, не європейська спільнота, не Туреччина, які займають першу п’ятірку. А ми в американців десь у п’ятому десятку. Одна справа, наших 2 мільярди доларів оборот за 2024 рік і, скажімо, 200 чи 300 мільярдів, як Канада і Мексика. Так що нам переживати з вами нічого”, – зазначив економіст.
Водночас, на його думку, можуть постраждати деякі металургійні підприємства, продукція яких постачається у США.
“Можуть переживати наші деякі металургійні магнати про те, що продукція їхня – це труби, це метали, це катанка, які йшли у Сполучені Штати, будуть дорожчі, можуть обмежуватися. Працівники, мабуть, Дніпропетровщини певних заводів, можливо, матимуть якісь проблеми, якщо власник не знайде, а я надіюсь, що власник змушений буде шукати, інші варіанти. А так, слава Богу, на маленького українця, як любив казати наш третій президент, в принципі ця ситуація ніяк не вплине. Не кваптеся, українці, бігти купувати або продавати долар, поки що не треба. Поки що я почитав, Гетманцев у своєму Telegram розписав, що долар за останній місяць у березні навпаки впав у вартості, тобто гривня укріпилась. У нас, слава Богу, все нормально завдяки допомозі наших союзників. Так що, шановні українці, спокійно живемо, сіль, перець, рис, макарони, олію наперед не купуємо, нічого по продуктах харчування не зміниться. І долар також не купуємо і не продаємо, зберігаємо спокій”, – наголосив Михайло Непран.
- 3 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.