Але будуть намагатися заохотити гравців ринку до імпорту газу.
НАК “Нафтогаз України” розробив кілька сценаріїв проходження наступного опалювального сезону, зокрема й із можливим обмеженням споживання газу, проте докладатиме максимум зусиль, щоб уникнути такого розвитку подій. Про це заявила заступниця голови наглядової ради “Нафтогазу” Наталія Бойко під час дискусії “Чи вистачить газу Україні: де взяти кошти на новий опалювальний сезон?”, передає Інтерфакс-Україна.
“Дуже багато сценаріїв прописано, деякі з них прагматично будуть передбачати жорсткі міри, у тому числі й з обмеження споживання. Хоча, у моєму розумінні, ми цього не допустимо, оскільки поновлювати споживання газу значно складніше, ніж в електриці, й зовсім інші технічні особливості. Тому, все-таки, я думаю, що ми справимося у міксі закачка плюс імпорт”, – сказала Бойко.
Вона підкреслила, що багато залежатиме від наслідків атак Росії, але газовий сектор уже продемонстрував здатність швидко відновлюватися після останніх ударів.
Крім того, за її словами, разом із Міністерством енергетики обговорюється необхідність введення додаткових стимулів для споживачів, щоб заохотити їх купувати імпортний газ.
“Я говорила достатньо серйозно з Міненерго про те, що нам потрібні додаткові стимули, наприклад, для промисловості, купувати на імпорті. Мені здається, що тут можна говорити про якийсь баланс, можливо, певний комплексний підхід з точки зору Міністерства фінансів. В принципі, ця ідея дозовано сподобалася, тому обіцяли її обговорити”, – додала заступниця голови наглядової ради.
Вона також зазначила, що “Оператор ГТС” мав би імпортувати газ для покриття виробничо-технічних втрат замість того, щоб забирати його зі сховищ.
Бойко наголосила на необхідності компенсації різниці у тарифах з бюджету, щоб звільнити фінансові ресурси для “Нафтогазу”, і відзначила, що завдяки покладенню ПСО на “Нафтогаз” ситуація трохи покращилася, оскільки уряд розширив його дію також на “Укрнафту”.
Щодо аварійного резерву обладнання, вона пояснила, що його обсяг важко було оцінити через відсутність досвіду уражень об’єктів, але наразі аварійний резерв постійно створюється, поновлюється та розширюється.
Також Бойко повідомила, що Україна веде переговори з кількома країнами, зокрема Норвегією та Канадою, щодо залучення грантового газу.