На Житомирщині запрацював найбільший в Україні завод із переробки конопель

На Житомирщині запустили найбільше в Україні підприємство з первинної переробки промислових конопель, яке створили на базі старого льонозаводу

Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.

Завод має потужність 14 тис. тонн на рік. Тут вироблятимуть волокно для текстильної промисловості як для внутрішнього ринку, так і на експорт у Європу.

Запуск підприємства відвідали перша віцепрем’єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко і народний депутат Дмитро Кисилевський. Свириденко заявила, що розвиток власної переробки — це частина політики “Зроблено в Україні” та крок до економічної незалежності, адже потрібно переходити від сировинної економіки до виробництва з високою доданою вартістю.

Як розповіли на підприємстві, у 1990-х роках виробництво луб’яних культур в Україні зникло, а разом із ним і гребінна пряжа, що зробило текстильну галузь залежною від імпорту. У 2023 році компанія почала реконструкцію льонозаводу, і вже у 2025-му на його місці з’явилося сучасне виробництво. У 2024 році компанія засіяла 890 га промислових конопель, а цього року — вже 1200 га. Це найбільші площі таких культур у Центральній і Східній Європі.

Виробничі площі нового заводу складають 10 тис. квадратних метрів, складські — 10 800. Уже завершено монтаж обладнання, триває тестування сировини та виробництво перших зразків.

“Відновлення первинної переробки конопляної трести є одним із ключових елементів для подальшого відродження промислового коноплярства, яке колись робило Україну потужним гравцем світового текстильного ринку. Наявність власної вітчизняної сировини складно переоцінити — саме вона є основою цінової конкурентоспроможності. До всього, промислові коноплі — це не просто сировина для текстилю, а екологічний і відновлюваний ресурс для десятків інших галузей”, – зазначив Андрій Микитів – директор компанії “Ма’Рижани Хемп Компані”, яка займалася запуском заводу переробки конопель.  

На підприємстві вироблятимуть довге волокно для текстилю та технічних тканин, коротке волокно для паперу, ізоляційних і нетканих матеріалів, а також кострицю — для біопластику, будматеріалів та сільськогосподарських потреб. Завдяки такому підходу сировину використовують максимально ефективно.

  • У березні в Україні запустили електронну систему єКоноплі. За задумом Кабміну, вона дасть змогу забезпечити публічність і відкритість ринку промислових конопель.

Джерело