Великі геополітичні ризикові події, включно з торговельною напруженістю, можуть спровокувати значне падіння цін на акції. Це може поставити під загрозу фінансову стабільність.
МВФ не згадав конкретні події, як-от масштабні тарифи, оголошені президентом США Дональдом Трампом останніми тижнями. Але він зазначив, що ризики різко зросли з 2022 року через війни, зростання військових витрат і торговельні обмеження.
МВФ настійно закликав фінансові установи мати достатній капітал і ліквідність, щоб допомогти їм впоратися з потенційними втратами від геополітичних ризиків, а також закликав їх використовувати стрес-тести та інші види аналізу для виявлення та управління такими ризиками.
У своєму звіті МВФ заявив, що його дослідження засвідчили, що такі великі ризикові події, як війни, дипломатична напруженість або тероризм, призводять до зниження цін на акції в середньому на 1 відсотковий пункт на місяць у всіх країнах, а середнє падіння на ринках, що розвиваються, становить 2,5 відсоткових пункти.
Міжнародні військові конфлікти, як-от вторгнення Росії в Україну 2022 року, стали найбільш значущими ризиковими подіями, через які прибутковість акцій знижувалася в середньому на 5 процентних пунктів на місяць, що вдвічі перевищує рівень інших геополітичних ризикових подій.
У звіті йдеться про те, що геополітичні ризики, які зросли, також призводять до зростання суверенних ризикових премій – цін на кредитні деривативи, що захищають від дефолту, – і можуть поширитися на інші економіки через торговельні та фінансові зв’язки.
Падіння ринків
Минулого тижня на Волл-стріт спостерігалися найрізкіші коливання з моменту пандемії COVID 2020 року. Базовий індекс Standard & Poor’s 500 впав більш ніж на 10% з моменту вступу Трампа на посаду 20 січня, тоді як золото досягло рекордних максимумів.
Згідно з результатами опитування споживачів у США, побоювання щодо інфляції сягнули найвищого рівня з 1981 року, тоді як фінансові установи попереджають про зростаючий ризик рецесії.