Влада “пафосно анонсувала” мораторій на перевірки бізнесу, як “довготривалий і на всі дії”, однак опублікований текст документу значно відрізняється від анонсів. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк з посиланням на указ президента №538/2025.
Депутат назвав Кабмін, аналізуючи документ, “урядом кольорових презентацій та великих імітацій”. А самі ініціативи охарактеризував так: “це все або є, або було і не спрацювало”.
Нагадаємо, що за бажанням формулювання “високий ризик податкових порушень” можна застосувати при поясненні будь якої перевірки.
Відповідно до указу, податкова та митниця повинні негайно:
- Обмежити перевірки для: авторизованих економічних операторів; підприємств з низьким ризиком (крім тих, хто працює з підакцизними товарами).
- Удосконалити ризик-орієнтований підхід: перевіряти лише там, де є високий ризик податкових порушень або контрабанди; спрямувати ресурси контролю в зони підвищеної загрози, а не тиснути формально.
Регуляторна служба у свою чергу протягом місяця повинна:
- Провести аналіз нормативного поля державного нагляду й подати пропозиції щодо:
- мінімізації тиску на бізнес;
- усунення дублювання функцій;
- дерегуляції та спрощення дозвільної системи;
- цифровізації контролю (впровадження ІТ-модуля в Інтегровану систему держнагляду — за 6 місяців);
- запровадження системи управління ризиками та оцінки ефективності органів контролю.
Правоохоронним органам при цьому рекомендовано:
- Впродовж місяця переглянути кримінальні справи проти бізнесу — оцінити доцільність подальших обмежень та припинити тиск, де він не виправданий.
- На постійній основі посилити контроль прокуратури за законністю дій у кримінальних провадженнях проти бізнесу, щоб не допустити зловживань, обмежень прав і втручання в діяльність підприємств.
Не обійшли й Верховну Раду. Депутатам рекомендували пришвидшити розгляд семи законопроєктів, до яких, за словами депутата, “мораторію має нульове відношення”:
- №12439 — захист бізнесу в кримінальному процесі.
- №13414 — компенсація інвестицій через податки (Митний кодекс).
- №13415 — те саме для Податкового кодексу.
- №5837 — новий закон про держнагляд.
- №5838 — відповідальність посадовців держорганів за перевищення повноважень.
- №13268 — використання арештованих російських активів на користь України.
- №12406 — встановлення кримінальної відповідальності за порушення санкцій.
Напередодні президент Володимир Зеленський повідомив про перше засідання РНБО в оновленому складі. На ньому було запроваджено мораторій на перевірки бізнесу.