ЄС готується застосувати значно вищі тарифи на український імпорт протягом кількох тижнів, що вдарить по економіці Києва у вирішальний момент боротьби з російською агресією, пише Financial Times.
Угода про вільну торгівлю між ЄС та Україною діє давно, але після вторгнення Москви у 2022 році Євросоюз тимчасово призупинив дію мит. Термін дії цих домовленостей закінчується 6 червня, і ЄС планує замінити їх «перехідними заходами», поки обидві сторони оновлюють свою загальну торговельну угоду.
Однак європейські дипломати кажуть, що ця перехідна пропозиція, нещодавно надіслана державам-членам ЄС, різко скоротить безмитні квоти на сільськогосподарську продукцію — по суті рятівне коло для українських фермерів та бюджету.
Коли безмитний режим був вперше запроваджений у 2022 році, він поширювався на дешеву українську птицю, пшеницю та цукор, значна частина яких проходила через країни ЄС до Африки та Азії. Але фермери та політики в Польщі, Франції та інших країнах незабаром звинуватили український імпорт у зниженні внутрішніх цін.
Згодом низка урядів запровадили односторонні заборони на імпорт українського зерна, порушуючи правила ЄС. Напередодні президентських виборів у Польщі цієї неділі Варшава попросила Комісію відкласти вкрай непопулярні торговельні переговори з Києвом, щоб мінімізувати шанси кандидата від націоналістичної опозиції Кароля Навроцького, заявили дипломати.
Речник Єврокомісії підтвердив, що чинні домовленості не будуть поновлені, «оскільки ми зараз працюємо над переглядом» угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
«Комісія також розглядає можливі перехідні заходи на випадок, якщо переговори не будуть завершені та застосовані до 6 червня», – додав він.
Голова торговельного комітету Європейського парламенту Бернд Ланге каже, що це «справді поганий сигнал для України», а рішення потрібно знайти до жовтня.
Його комітет у середу розпитає посадовців Комісії про причини застою обіцяних торговельних переговорів, враховуючи, що червневий термін був «відомий давно». Ланге назвав ситуацію неприйнятною.
Уряд України оцінює, що повернення до довоєнних умов торгівлі зменшить її доходи приблизно на 3,5 млрд євро на рік.
«Це величезний крок назад Те, що ми бачимо зараз, – це брак розуміння», – сказав торговий представник Федерації роботодавців України Михайло Бно-Айріян.
Двоє дипломатів ЄС повідомили Financial Times, що перехідний захід Комісії передбачає поділ річної безмитної квоти на 12 щомісячних, щоб зменшити імпорт, поки тривають переговори. Найбільше це торкнеться кукурудзи, цукру, меду та птиці.
Квота на кукурудзу щорічно зменшиться з 4,7 млн тон до 650 000 тон. Квота на імпорт птиці скоротиться з 57 110 до 40 000 тон, а на виробництво цукру – зі 109 000 до 40 700 тон.
«Нам потрібна передбачувана торгівля. Ми ще не знаємо, якими будуть правила, і це неприйнятно. Цей бізнес специфічний – птиця та цукор продаються свіжими…», – сказав Бно-Айріян.
Україна може втратити до 1,5 млрд дол. експорту й майже відсоток ВВП через скасування торговельних преференцій ЄС. У статті «Скасування торговельних преференцій ЄС. Чотири сценарії для українського експорту» журналіст Віктор Конєв описує чотири можливі сценарії подальших торговельних відносин із Європою й шанси на те, що європейський протекціонізм візьме гору над солідарністю.